Policie našla v domě střelce dopis, v němž se přiznal k vraždě v Klánovicích
27. prosince 2023 (16:03)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Policie už minulý týden oznámila, že vraždu z Klánovic na základě balistiky spojila s mužem, který ve čtvrtek v budově FF UK na náměstí Jana Palacha zabil 13 lidí. Čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici.
Policisté našli v domě střelce z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) v Hostouni na Kladensku dopis, ve kterém se útočník přiznal k dvojnásobné vraždě v Klánovickém lese z 15. prosince. Uvedl to dnes Deník N, informaci mu potvrdil policejní mluvčí. Obsah dopisu policie nemůže zveřejnit, případ totiž i nadále prověřuje. Oběťmi ze střelby v Klánovicích jsou podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera. Policie už minulý týden oznámila, že vraždu z Klánovic na základě balistiky spojila s mužem, který ve čtvrtek v budově FF UK na náměstí Jana Palacha zabil 13 lidí. Čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici.
"Mohu potvrdit, že jsme v Hostouni zajistili dopis, kde pachatel napsal, že spáchal útok v Klánovickém lese," řekl serveru mluvčí pražské policie Jan Daněk. "Obsah dokumentu nyní nelze zveřejnit, a to kvůli probíhajícímu prověřování celé události," dodal mluvčí. Policie má podle něj v plánu vyslýchat svědky, kteří by se mohli detaily dozvědět z médií. Dopis a zbraň, jež odpovídá typu, který pachatel použil v Klánovicích, našla policie v den útoku na fakultě.
O tom, že indicie směřují k tomu, že střelba na FF UK a vraždy z Klánovic mají totožného pachatele, mluvil minulý týden na tiskové konferenci ředitel pražské policie Petr Matějček. Šéf pražské mordparty Aleš Strach tehdy uvedl, že pravděpodobný vrah neměl k činům jeden konkrétní důvod. Řekl také, že podezřelý ze střelby na FF UK figuroval mezi podezřelými z Klánovic. Chybělo pár dní, aby se další tragédii zabránilo, uvedl v pátek Strach.
V souvislosti s policejním zásahem na univerzitě se objevila kritika na sociálních sítích, lidé upozorňovali například na možné podcenění situace ze strany policie. Policie dostala ve čtvrtek po poledni informaci o tom, že mladý muž z obce Hostouň odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život. O 25 minut později zjistila, že v Hostouni byl nalezen mrtvý otec podezřelého, po jeho synovi poté vyhlásila pátrání. Policie zjistila, že muž bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní budovu filozofické fakulty, střelba se ale následně uskutečnila v hlavní budově na náměstí Jana Palacha. V důsledku útoku na fakultě zemřelo 14 lidí, zraněno bylo 25 lidí.
Policejním zákrokem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nyní analyzuje informace a vyhodnocuje podněty od veřejnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Cizinci tvoří v ČR desetinu populace, jejich počet stoupl na 1,12 milionu
•Pošta bude do Štědrého dne doručovat balíky podané do 20. prosince
•Schwarzenbergovy ostatky uložila rodina do hrobky u zámku Orlík
Další články
Policie řešila vysoký počet oznámení kvůli pyrotechnice: Praha a Středočeský kraj v čele
V průběhu sledovaného období bylo na území celé České republiky zaznamenáno celkem 501 …
Středočeské lyžařské areály hlásí ideální podmínky a velký zájem lyžařů
Ve středních Čechách se na konci roku lyžovalo ve všech čtyřech zimních areálech. …
Středočeští záchranáři na silvestra ošetřili sedm lidí zraněných pyrotechnikou
Silvestrovské oslavy ve středních Čechách opět poznamenaly úrazy od petard a dělbuchů, …
Oddíl Mohawk má za sebou další pestrý skautský rok
Skautský oddíl Mohawk má za sebou další rok plný výprav, schůzek a společných zážitků. …
Novoroční předsevzetí bez stresu: Jak letos opravdu vydržet
Novoroční kocovina je dávno pryč, nevhodné vánoční dárky mají nové majitele a velká …
Novoroční výstup na Třemšín zahájí rok 2026 tradičním setkáním turistů
První den nového roku v Brdech opět patří pěší turistice. TJ Spartak Rožmitál pod …
Novoroční koupání v Lázu: tradice, odvaha a trochu šílenství
Láz se chystá na další dávku ledové odvahy. 1. ledna ve 14 hodin se v místní požární …
Sport
Policie hledá svědky nehody v Příbrami, kde auto srazilo chodce
Příbramští policisté hledají hledají svědky nehody, která se stala 18. prosince v …
Koncert na Štědrý den zaplnil kostel v Pičíně
Zpívání koled v kostele Narození Panny Marie ve středu 24. prosince hudebně …
Nemocnost respiračních infekcí ve Středočeském kraji narostla. Nejhůře na tom je Příbramsko
V závěru roku hlásí Středočeský kraj další nárůst akutních respiračních infekcí včetně …




