Policie a akademici spojili síly v unikátním projektu Guardien – ochránce dětí
20. dubna 2025 (16:26)
foto: Děkanka FF MU Irena Radová a ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera. / Policie ČR
Společný projekt středočeské policie a Masarykovy univerzity má odhalovat hrozby dřív, než k nim vůbec dojde.
To je hlavním cílem nového predikčního projektu Guardien – ochránce dětí, na kterém spolupracuje Krajské ředitelství policie Středočeského kraje a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Iniciativa reaguje na rostoucí potřebu předcházet krizovým situacím ve školním prostředí a pilotně se zaměřuje i na základní školy na Příbramsku.
Projekt je výsledkem dlouhodobých jednání a inspirace ze zahraničí, včetně zkušeností z University of Virginia, která spolupracovala s FBI. Guardien vznikl jako reakce na znepokojivé události, například útok na FF UK v prosinci 2023, po kterém se v českých školách začaly objevovat konkrétní hrozby i schvalování násilí.
Hlavní myšlenkou je včas identifikovat potenciálně rizikové osoby – a to nejen pachatele, ale i možné oběti – a aktivovat síť spolupracujících odborníků a institucí. Do projektu se kromě policistů a akademiků zapojují i proškolení školní metodici prevence. Všichni budou společně hodnotit rizika a hledat způsoby, jak jim efektivně předcházet.
Pilotní fáze poběží do pololetí roku 2025. Výsledky pak rozhodnou o dalším směřování tohoto ambiciózního projektu.
Hlavní myšlenkou je včas identifikovat potenciálně rizikové osoby – a to nejen pachatele, ale i možné oběti – a aktivovat síť spolupracujících odborníků a institucí. Do projektu se kromě policistů a akademiků zapojují i proškolení školní metodici prevence. Všichni budou společně hodnotit rizika a hledat způsoby, jak jim efektivně předcházet.
Pilotní fáze poběží do pololetí roku 2025. Výsledky pak rozhodnou o dalším směřování tohoto ambiciózního projektu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Policie ČR
autor: Karel Hutr
Související
•Středočeské školy dostanou na modernizaci desítky milionů korun. Odborné učiliště Hluboš za ně může modernizovat svařovnu
•Policie evakuovala základku v Příbrami kvůli vyhrožování
•ZUŠ Antonína Dvořáka vybrala 24 tisíc pro dětské oddělení příbramské nemocnice
Další články
Nemocné děti dostaly Kiwanis panenky. „Dám si ji do postele,“ sdělila malá pacientka
Dětské oddělení Oblastní nemocnice Příbram opět ožilo radostí a smíchem. Členové …
Macíka láká dakarský hattrick, podpisy a vzkazy fanoušků mu dodávají energii
Obhájce prvenství mezi piloty kamionů Martina Macíka láká vítězný hattrick na Rallye …
Arboristé ošetřili dubovou alej u Dolejšího Padrťského rybníka
Jistě si mnozí návštěvnící Brd mohli povšimnout techniky a ruchu v aleji u Dolejšího …
FOTO
Gastro agent: Asia Bistro v Pražské ulici
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTO
Adoptujte zvíře a darujte radost nejen o Vánocích
Blíží se vánoční svátky, a s tím jsou spojené dárky pro naše blízké. Potěšte je …
Větrníky ano, nebo ne? Starosedlský Hrádek chystá referendum
Obyvatelé Starosedlského Hrádku rozhodnou, zda chtějí větrné elektrárny na svém území. …
V noci může napadnout v regionu až pět centimetrů sněhu
Přes střední Evropu bude od západu přecházet frontální systém. „Večer a zpočátku v …
Příbramsko se může těšit z nového lesa
Dobrovolníci i odborníci spojili síly v Dolních Hbitech, kde během jediného dne vznikl …
Beseda v archivu připomene 150 let železnice v Příbrami
Přednáška Ondřeje Švandelíka ze Spolku Rakovnicko-Protivínská dráha se koná ve středu …
Dělostřelci a pop-artový umělec se spojili, aby podpořili válečné veterány
Jinečtí dělostřelci se rozhodli mohutně podpořit válečné veterány prostřednictvím …
FOTOGALERIE




