11. 11. svátek má Martin

Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky

20. října 2019   (16:23)
Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky

V Kosově Hoře vandalové opakovaně ničí obecní park


Obec Kosova Hora byla založena při povrchových zlatých a stříbrných dolech. Poté, co se zdejší stříbrné doly vyčerpaly, prodal král Přemysl Otakar II. hornickou ves Rožmberkům. V té době nechali páni z Landštejna vystavět gotický kostel svatého Bartoloměje a také tvrz, která byla později přebudována na renesanční zámek. Z původní tvrze se dodnes zachovala jen věž a částečně sklepení. Před druhou světovou válkou zde žila významná židovská komunita, kterou připomíná synagoga a židovský hřbitov. Dnes v Kosově Hoře a přilehlých obcích žije zhruba 1300 obyvatel. Ne všichni si však své obce váží.

Obecní park generála Mareše se poslední dobou potýká s řáděním vandalů. Parta mladých zde tráví svůj volný čas a baví se tím, že nesmyslně ničí vše kolem sebe. Počínaje budovou sociálního zázemí, přes herní prvky dětského hřiště, až po vysazené stromy. Jejich pozornosti neunikla ani lavička na náměstí. Navíc po sobě zanechávají spoustu nedopalků a dalších odpadků.

„Je to až mimo chápání, že někdo pro vlastní potěšení poláme mladý rostoucí stromek, rozbije hračku pro děti nebo poničí sochu uprostřed rybníčku. A o to smutnější je, že se jedná především  o mládež,“ uvedl starosta obce Martin Krameš.

Aby se park a dětské hřiště podařilo před vandaly ochránit, bylo rozhodnuto o rozšíření kamerového systému. „Pracujeme na kamerovém systému, aby k vandalismu již nedocházelo. Útoky vandalů byly opakované,“  potvrdil starosta.

Kosohorský park je pojmenován po pilotu generálu Karlu Marešovi, který během své letecké činnosti v útvarech čsl. armády a britského královského letectva vykonal více než 11 500 letů na 154 různých typech strojů československé i zahraniční výroby. Nalétal více než 3 000 letových hodin. Po únoru 1948 byl ale všech svých nabytých funkcí plynule zbavován, dokonce byl degradován na vojína a vystěhován z pražského bytu.

Díky pomoci svého bývalého řidiče našel se svou rodinou ubytování i zaměstnání v Kosově Hoře. Tam nejdříve pracoval v dílně na výrobu autodílů, ale později byl přeřazen do nově vzniklého Státního statku a pověřen „vysokou funkcí“ kočího volského potahu, se kterým rozvážel po polích chlévskou mrvu. Stále byl sledován spolupracovníky STB. S pomocí dvou lékařů dr. Kotta a dr. Kareše, kteří pečovali o jeho zhoršující se zdravotní stav, již nebylo možné poslat ho za mříže. Zemřel 10. června 1960 v motolské nemocnici, když u něj propukla zhoubná nemoc.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz