Pokud v úterý neubude nakažených, čekám zpřísnění opatření, řekl Prymula
25. října 2020 (14:03)
foto: pribram.cz
"Pokud nedojde k poklesu (nakažených) už v úterý, kdy uvidíme první ostré číslo za ten následující týden, tak si myslím, že je namístě opravdu zpřísnění opatření. Protože jinak bychom opravdu až do Vánoc byli v nějakém nestandardním režimu," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že budou potřeba další opatření proti šíření koronaviru, pokud v úterý neklesne denní přírůstek nakažených. Bez dalších omezení by podle něj trval nestandardní režim až do Vánoc. Prymula to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu, by se tak měl podle něj prodloužit o měsíc.
"Pokud nedojde k poklesu (nakažených) už v úterý, kdy uvidíme první ostré číslo za ten následující týden, tak si myslím, že je namístě opravdu zpřísnění opatření. Protože jinak bychom opravdu až do Vánoc byli v nějakém nestandardním režimu," řekl Prymula. Pokud by v příštím týdnu zabrala dosavadní opatření a přírůstky nakažených začaly klesat, nynější opatření by se podle ministra musela zachovat zhruba ještě měsíc.
"To si myslím, že je velmi pravděpodobné, protože zatím k tomu poklesu (nakažených) nedochází," řekl Prymula na otázku, zda bude potřeba prodloužení nouzového stavu o měsíc. Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat Sněmovnu.
Podle Prymuly je pravděpodobné, že bude navrženo další zpřísnění nynějších opatření proti koronaviru, pokud by úterní čísla šla nahoru oproti denním přírůstkům nakažených ze čtvrtku a pátku. V pátek přibylo v Česku rekordních víc než 15.000 nových případů za den. "Pokud tam bude náznak poklesu, tak to nemusí nastat," řekl ministr o zavedení dalších omezení.
Dosavadní opatření, která mají zabránit šíření nákazy a zahlcení zdravotnického systému pacienty s nemocí covid-19, stát postupně zavádí od září. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
Podle Prymuly je možné předpokládat, že v Česku je nyní 400.000 až půl milionu nakažených koronavirem. Vychází z toho, že testování antigenními testy na Slovensku ukázalo v populaci 3,5 procenta infikovaných. To by v Česku znamenalo 350.000 nakažených, podle ministra je ale v Česku nálož nákazy v populaci větší než na Slovensku.
Do případného zavádění přísnějších opatření může vstoupit výměna na postu ministra zdravotnictví. Prymula dnes uvedl, že je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. K rezignaci ho vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie zachycující Prymulu bez roušky, jak vychází z restaurace v době, kdy měly být v rámci opatření proti koronaviru zavřené. Prymula v pátek rezignaci odmítl, Babiš pak navrhl jeho odvolání prezidentu Miloši Zemanovi.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka
Další články
Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů
Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, …
Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou
Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad …
Počasí
Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři
Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně …
Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled
Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. …
Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS
České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V …
Sport
Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost?
Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních …
Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia
Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení …
Fast food
Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka
Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s …
Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám
Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno …
Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby?
Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a …




