Pokud by se nakupovaly vakcíny proti neštovicím, tak pro celou EU
25. května 2022 (14:42)
foto: freepik
V ČR se v úterý prokázal první případ opičích neštovic a další vzorek s podezřením Státní zdravotní ústav (SZÚ) prověřuje.
Dá se očekávat, že pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup pro celou EU. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, ministerstvo o tom podle něj jedná. V ČR se v úterý prokázal první případ opičích neštovic a další vzorek s podezřením Státní zdravotní ústav (SZÚ) prověřuje. Podle odborníků je ale nákaza v běžné populaci málo pravděpodobná, nutný je blízký, například sexuální, nebo dlouhodobý kontakt s nakaženým.
Částečně by mohly podle odborníků chránit vakcíny proti pravým neštovicím, kterými se očkovalo do roku 1980. Stát má podle Jakoba stále určitou zásobu i této původní vakcíny. Kolik dávek, ale neupřesnil. "Stát určité množství původní vakcinační látky má, její případnou použitelnost nyní prověřujeme," uvedl.
Některé země jako Německo nebo USA podle médií začaly nakupovat desítky tisíc dávek vakcíny, která je v EU registrovaná proti pravým neštovicím a v USA pod jiným názvem i proti neštovicím opičím. Česko by je podle Jakoba zřejmě nakupovalo společně s dalšími evropskými zeměmi.
"Pokud k jejich nákupu dojde, lze očekávat společné řešení na evropské úrovni v součinnosti s Úřadem pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) a dalšími evropskými institucemi," sdělil mluvčí.
Virus opičích neštovic se mimo země svého běžného výskytu začal šířit začátkem května, prokázalo se více než 130 případů a další se prověřují. V ČR byl první případ prokázaný v úterý. Další vzorek s podezřením na opičí neštovice Státní zdravotní ústav prověřuje, výsledek by měl zveřejnit dnes odpoledne.
V Africe mohou být opičí neštovice i smrtelné, při jejich posledním rozšíření v USA v roce 2003, kde se nakazilo 50 lidí včetně dětí, ale nikdo nezemřel. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), kde je první český pacient hospitalizovaný, v úterý uvedla, že pacient je stabilizovaný, specifickou léčbu neštovic nedostává a léčeny jsou pouze jeho příznaky.
Těmi je v první fázi nemoci celková slabost, horečka a po několika dnech typická vyrážka s puchýřky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Hasiči i policie prověřovali nahlášený únik plynu na poště, plynaři zajištují opravu potrubí
Ve středu dopoledne mířili hasiči k budově pošty v ulici Gen. R. Tesaříka v Příbrami. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram se v sobotu opět připojuje k celostátní akci Ukliďme Česko
Stejně jako v předchozích letech se i letos Příbram zapojí do celostátní úklidové akce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Exkluzivně o Díky!FESTu: Kdo bude dalším vystupujícím a co bylo v plánu na další ročník?
Portál pribram.cz je hlavním mediálním partnerem této akce, která se letos koná 19. …
ROZHOVOR
Do Česka se žene prudké ochlazení. Sníh bude i v nížinách, říkají meteorologové
Po teplém začátku týdne míří do Česka výrazná změna počasí. Teploty ve čtvrtek a v …
AKTUÁLNĚ
Nultá hodina autoškoly odstartovala! Budoucí řidiči na Dubně prošli intenzivním školením o bezpečné jízdě
Během pondělního dopoledne proběhl na Střední odborné škole Dubno atraktivní …
DOPRAVA
Na milínském komíně úřaduje černý čáp. Podívejte se!
V Milíně mají lidé možnost znovu sledovat díky nainstalované kameře čapí hnízdo na …
VIDEO
Kdo má garáž, má výhodu. Poptávky po nich rostou
Míst pro parkování ve městě ubývá a počet aut naopak stále roste. Ulice kolem domů se …
PR
Velikonoce v hornickém stylu! Hornické muzeum zve na jarní oslavy plné tradic a řemesel
Přijďte si užít velikonoční svátky tak, jak je prožívali březohorští havíři a …
VELIKONOCE
Sekačky, pily i střelba. Příbram chce v neděli ticho
Příbram připravuje novou vyhlášku, která má omezit hlučné činnosti o nedělích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi
Příbram zažila slavnostní večer plný sportovních úspěchů, emocí i inspirativních …
SPORT




