vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020

26. ledna 2021   (06:45)
Dalších 11 fotografií v galeriiPohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020

Jiří Jiroušek je letec na paraglidu a fotograf v jednom. „Každý rok se snažím pořídit nemálo fotografií z našeho regionu,“ říká rodák z Příbrami v rozhovoru doplněném o fotogalerii jeho leteckých snímků z loňského roku.


Letecký fotograf Jiří Jiroušek vloni uskutečnil téměř padesát letů na trasách od západních Čech po jižní cíp Moravy. Jak pandemie ovlivnila pobyt ve vzduchu a co ho pojí s geologem a spisovatelem Václavem Cílkem, zmiňuje také v následujícím rozhovoru.
 

Jakou statistikou za loňský rok se můžete pochlubit?
V roce 2020 se stín mého křídla mihnul po různých místech Česka. S fotoaparátem jsem byl 49krát ve vzduchu. A trasy letů se neopakovaly. Výčet míst je dlouhý, nalétal jsem za fotkou mopedovou rychlostí téměř sedm tisíc kilometrů.
 
Kde všude jste létal a fotil?
Na západě vlasti jsem fotil Ohři od hranice s Německem. Několikrát jsem se vznášel nad Českým lesem či Slavkovským lesem, neopominul jsem Krušné hory. Během jara a léta jsem okukoval Labe u Podřipska, dost jsem nalétal kolem Kutné Hory. Když se koukám na seznam letů minulého roku, vynechával jsem sever Čech. Jsem rád, že jsem stihnul více letů nad Moravou, výpravy k Opavě či Břeclavi jsou totiž časově náročnější. Dyji jsem si užil v celé délce, kterou se plazí přes naše území. U trojmezí Česko – Rakousko – Slovensko jsem se zakoukal do Moravské Amazonie, což jsou největší mokřady v České republice. Jsou nádherné, ale zároveň smutné. Dostávají od nás lidí hodně zabrat. Severněji jsem fotil například Oderské vrchy s vojenským újezdem Libavá. Za určitých podmínek je možné létat i nad vojenským výcvikovým prostorem. Chyběl mi do sbírky a byl jsem zvědavý, jak je rozdílný od Brd. Již po několikáté jsem zalétl nad Praděd, ale více mě přitahovala zvláštní obec Osoblaha.
 
Stihnul jste obhlédnout také rodné Příbramsko?
Příbramsko 2020 mám. Je to velká a rozmanitá oblast a každý rok se snažím pořídit nemálo fotografií z našeho regionu. Okouknout Příbram, nafotit aktuální stav, zalétnout nad Brdy, navštívit Rožmitál pod Třemšínem a jeho fotogenické centrum. Zdokumentovat snahu nadšenců při záchraně místního zámku. Vltava je mojí láskou, na tu nezapomínám. A další a další.
 

Omezila pandemie výrazně vaši práci?
Jarní vlna pandemie byla pro létání problematická, na pár týdnů bylo úplně zakázáno. Podzimní vlna přišla bez bližších instrukcí, takže létáme. Snažil jsem se dohnat jaro, protože jsem si říkal, že může být hůře. Povedlo se, dohnal jsem a předehnal. Nynějším omezením je jen noční zákaz vycházení. Za tmy se sice nelétá, přemístění autem blíže k fotografickému cíli je však časové náročné. Rád fotím za východu slunce, proto v létě vyrážím třeba kolem druhé či třetí v noci. Ale je zima, krátké dny, tudíž toto omezení není moc svazující. Zrušené či odsunuté byly výstavy a přesouvají se také přednášky.
 
Jaké fotografické plány máte pro rok 2021?
V roce 2021 se mi už jeden sen splnil – zimní Třeboňsko. Pár let po něm „pasu“. Copak zasněžené hory. Každým rokem je šance nějak je vyfotit, ale sníh a dobré podmínky pro focení a létání v nížinách? Konečně mám teď všechna čtyři roční období Třeboňska z pohledu ptáka. Minulý rok jsem se zaměřil na méně známá místa, v nichž chci pokračovat dál. Určitě navštívím Moravu a stejnojmennou řeku. Velkou část už jsem nafotil, ale něco mi chybí. Dál mě láká nejvýchodnější cíp republiky. Jistě polétám kolem Blaníku a v širším okolí, o této oblasti se připravuje kniha Václava Cílka, ve které budou mé letecké snímky. Kromě pana Cílka se pera chopí Pavel Křížek, ředitel a zakladatel Ochrany fauny ČR v Hrachově na Sedlčansku. Na spolupráci se těším.
 

Fotogalerie

Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 () Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (1) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (2) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (3) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (4) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (5) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (6) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (7) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (8) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (9) Pohledy shora: Příbram, Rožmitál nebo Brdy v roce 2020 (10)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jiří Jiroušek

autor: Magdalena Rezková

Další články

Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Kampaň Březen – měsíc čtenářů má v tomto roce dvanácté pokračování. Příbramská … Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,45 Kč, naftu pak za 28,41 … Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí V regionu je 3896 nezaměstnaných, z nichž by mohlo 3729 okamžitě nastoupit do … Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro … Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram s Libercem prohrála podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů. Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Kvůli spotřebě je nutné navýšit interval zásobování. Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Pokud si test koupí živnostník nebo firma, může na něj nárokovat úlevu 60 korun ze … Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh V příštím týdnu bude zpočátku ještě i přes den chladno, rtuť zřejmě nevystoupá výše … Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Město Příbram v letošním roce zahájí několik důležitých staveb.
Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz