Pohádkový i lidový: Výstava v Březnici je věnována symbolu Vánoc
20. prosince 2024 (09:20)
foto: město Březnice
Výstava Příběh vánočního stromečku je v Městském muzeu a Galerii Ludvíka Kuby otevřena do 5. ledna. Během prohlídky mohou návštěvníci obdivovat tradičně i netradičně ozdobené stromky a také zjistí, jak slavili Vánoce u malíře a spisovatele Ludvíka Kuby.
Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby v Březnici připravily na vánoční období výstavu s exponáty s omezenou životností. Výstava Příběh vánočního stromečku seznámí s deseti symboly Vánoc, které jsou umístěny a ozdobeny na různých místech jezuitské koleje – v městském muzeu, galerii, městské knihovně a na nádvoří.
„Vůně jehličí a krásné dekorace nesmí chybět v žádné domácnosti a naše představa byla taková, že návštěvníky zavedeme do různého prostředí k tradičně i netradičně ozdobeným stromečkům. Ke každému je příběh, spojený přímo s ozdobami, jimiž se stromek pyšní, nebo navazuje na některý z vánočních zvyků,“ vysvětluje Petra Bartoníčková z Odboru kultury města Březnice.
Uvidíte například strom lidový, pohádkový i měšťanský. Vánoční stromek Ludvíka Kuby v galerii nese skleněné ozdoby vyrobené tradičními postupy. Najdete mezi nimi i vánočku, která hraje hlavní roli v příběhu o malém Ludvíkovi. Atmosféru dokresluje slavnostně prostřený stůl a další vánoční dekorace.
Výstava je pro veřejnost otevřena od 21. prosince do 5. ledna. Denně se koná šest prohlídek, které začínají vždy v celou hodinu. Na prohlídky není třeba předchozí rezervace, návštěvníky si vyzvedne průvodce. „Výstava je vhodná pro celou rodinu, vždy se přizpůsobíme věkovému složení skupiny. Prováděli jsme děti z mateřských škol i starší děti ze základní školy,“ dodává Petra Bartoníčková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Podnikatelé, pozor! Město spustilo kontroly odpadů. Kdo nemá smlouvu nebo doklady, může mít problém
Město Příbram od dubna výrazně přitvrdilo v kontrole toho, jak podnikatelé nakládají …
POLITIKA
Než se zeptáte doktora, ptáte se AI? Experti vydali příručku, jak nenaletět umělé inteligenci při řešení zdraví
Bolest hlavy, vyrážka nebo výsledky krevních testů? Stále více lidí dnes místo …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kolvínská džungle: kraj hlohů, trnek, planých hrušek a pěnic
Jsou místa v Brdech, která člověka okouzlí třeba tajemnou krásou bučin nebo …
POZNÁVÁME BRDY
U Příbrami v plamenech: Z hořícího vlaku Regionova evakuovali třicet lidí, strojvedoucí utrpěl šok
Mezi Příbramí a Březnicí dnes večer hořel vlak Regionova. Hasiči z vozu evakuovali …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram vymírá, nebo se konečně mění? Mladí lidé mají jasno
Příbram byla pro mnoho lidí dlouhá léta samozřejmým místem k životu. Dnes se ale čím …
NÁZOR
LDM Group připravuje devět projektů. Do Příbrami může přinést až 400 nových bytů
LDM Group představuje dlouhodobou vizi rozvoje Příbrami. Pod vedením zakladatele a CEO …
ROZHOVOR
„Není divadlo jako divadlo,“ říká ředitel příbramského divadla Petr Bednář
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami patří k institucím, které mají v regionu výjimečné …
ROZHOVOR
Tipy na víkend: Divadlo bude patřit dětem, historické centrum zase závodníkům!
Tento víkend se budou na Příbramsku konat tři velké a dlouho očekávané akce - Divadlo …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Most u Jíloviště půjde brzy k zemi. Stavbaři budou stavět nový
Stavbaři v polovině června zbourají most přes dálnici D4 poblíž Jíloviště u Prahy a …
Šmíráci v oblacích: Když vám nad zahradou krouží cizí dron
Hračka pro děti za pár tisíc, nebo sofistikovaný nástroj pro zloděje a lidi bez špetky …
NEJČTENĚJŠÍ




