vývoj COVID-19
16. 4. 2021
Bohutín 19
Březnice 25
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chraštice 1
Čím 1
Dobříš 80
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 2
Drhovy 4
Dubenec 4
Dublovice 9
Háje 1
Hluboš 5
Hlubyně 2
Hřiměždice 6
Hudčice 2
Hvožďany 7
Jablonná 2
Jince 13
Kamýk n. V. 12
Klučenice 1
Kosova H. 6
Kotenčice 1
Kozárovice 3
Krásná H. 17
Křepenice 1
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Pb 2
M. Hraštice 7
Milešov 1
Milín 29
Mokrovraty 3
Nalžovice 7
Nechvalice 2
Nečín 11
Nedrahovice 5
Nepomuk 1
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 8
Nový Knín 20
Občov 3
Obecnice 18
Obořiště 6
Obory 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Petrovice 5
Pičín 3
Počepice 1
Podlesí 1
Příbram 286
Radětice 1
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 30
Sedlčany 71
Sedlec-Prč. 17
Solenice 1
Stará Huť 13
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 1
Svatý Jan 6
Tochovice 1
Třebsko 1
Trhové Dušníky 1
Věšín 1
Višňová 6
Volenice 2
Voznice 1
Vranovice 3
Vys. Chlumec 2
Vysoká u Pb 3
Zalužany 1
Zduchovice 5
ONP Příbram
Čekající na termín očkování1528
Přiřazený termín / den139
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování414
Přiřazený termín / den236
Pohádka je v Příbrami už padesát let

8. března 2021   (06:20)
Pohádka je v Příbrami už padesát let
foto: pribram.cz

Za uplynulými pěti dekádami služby rodičům a dětem se ohlíží současná ředitelka MŠ Pohádka Martina Pilná.


Mateřská škola Pohádka byla v Příbrami otevřena 8. března 1971, přesně před padesáti lety. „Datum otevření je možné brát jako symbolický dárek maminkám tehdejších dětí k Mezinárodnímu dni žen. Bylo by příjemné setkat se s lidmi, kteří zde v průběhu let pracovali, ale bohužel v dnešní pandemické době nelze uspořádat osobní setkání bývalých zaměstnanců na půdě školy,“ konstatuje současná ředitelka MŠ Martina Pilná. Školka se nachází v Hradební ulici poblíž příbramské nemocnice.
 

Stavělo se i za provozu
„První ředitelkou byla Olga Suchá, na které ležel těžký úkol zahájení provozu, vybavení školy a sestavení pracovního kolektivu,“ připomíná Martina Pilná. Mateřská škola nebyla v té době zcela stavebně dokončena a práce pokračovaly i za jejího provozu. „Byla zde otevřená chodba, vstupní prostor i koridor spojující budovu školy se školní kuchyní. Ty se v následujících letech vyzdívaly a zasklívaly,“ popisuje Martina Pilná původní vzhled budovy. Dokončením prací v roce 1979 získala škola svoji dnešní podobu.
 
V roce 2013 byla zateplena a barevně vymalována fasáda. Poté prošel mnoha rekonstrukcemi zejména vnitřek budovy. „Naše mateřská škola se proměnila v modernější, pěkné a barevné prostředí pro děti,“ hodnotí Martina Pilná.
 
Z čísla 10 se stala Pohádka
V čase se měnilo také vedení školy. Olgu Suchou po jejím odchodu do důchodu v roce 1985 vystřídala Jarmila Merglová. Od roku 1990 se novou ředitelkou stala Hana Chodorová. V roce 1996 vyhrála konkurz a po dalších 15 let MŠ vedla Jitka Kronová. „Za tuto dobu prošla škola velkými změnami. Počátkem roku 2003 vznikla škole právní subjektivita, která přinesla nové nároky na řízení, organizaci práce a zodpovědnost všech zaměstnanců,“ říká Martina Pilná.
 

Skončilo také zjednodušené, a ne úplně originální pojmenování škol číslicemi. Každá si mohla zvolit nový, vlastní název. Bývalá 10. mateřská škola se přejmenovala na Mateřskou školu Pohádka. „Hledali jsme název, který by vystihoval podstatu práce v mateřské škole. Naší filozofií je ukázat dětem svět takový, jaký je – není černý ani bílý, ale krásně barevný, je dobrý i zlý, smutný i veselý. Tak jako v pohádce,“ osvětluje Martina Pilná.
 
Až 35 dětí ve třídě
„Hodnocení, zda se naši filozofii daří naplňovat, necháme na dětech a jejich rodičích, kteří naší mateřskou školu zažili. Za uplynulých padesát let jich byly tisíce,“ pokračuje Martina Pilná. V populačně silných sedmdesátých letech byly jednotlivé třídy naplněny až na 35 dětí a v tomto počtu nebyla pedagogická práce jednoduchá. „Přesto učitelky svoji profesi zvládaly dobře, stejně jako se o to snažíme dnes. O tom, že se k nám ‚naše děti‘ rády vracejí, svědčí fakt, že přicházejí s další generací,“ uvádí Martina Pilná.
 
V současné době jsou v MŠ Pohádka čtyři třídy (dvě třídy mladších a dvě třídy starších dětí) s celkovou kapacitou 105 dětí, o něž se stará devět učitelek a dvě provozní zaměstnankyně. Na přípravě jídla se podílejí čtyři kuchařky. „Děkujeme především všem našim bývalým zaměstnancům – učitelkám, školnicím, uklízečkám i kuchařkám – za jejich práci a budování dobré pověsti školy a tradice,“ dodává Martina Pilná s přáním mnoha dalších let se spokojenými dětmi a rodiči.
 
V současné době jsou v MŠ Pohádka …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Až do 30. dubna poznáte historii Rožmitálu pod Třemšínem a hudební bonbonek v … Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Policisté silnici I/4 v místě uzavřeli. Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Dnes se poprvé v tomto roce konal trh na Dvořákově nábřeží v Příbrami. Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Epidemiologická situace v regionu se postupně stále zlepšuje. Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Na silnici I/18 bude omezený provoz kyvadlově řízený pracovníky zhotovitelské … Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Autobusové zastávky v Příbrami se staly terčem útoku vandala. Škoda se pohybuje v … Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Oznámení o zahoření přijali hasiči v pátek před polednem. U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil K nehodě došlo v pátek po desáté hodině.
Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Turismus je pro Příbram důležitý, proto se připravují stále nové atraktivity nejen ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz