Poesiomat v Dobříši zpívá, básní a vypráví pohádky
20. října 2024 (18:00)
foto: spolek Piána na ulici
Poetické mluvítko odhalili v pondělí 14. října starosta Dobříše Pavel Svoboda, autor projektu Ondřej Kobza a herec Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka. Posluchačům nabízí díla dobříšských rodáků a pohádky či písně spojené s Dobříší.
Od pondělí 14. října stojí v jedlovém hájku v Dobříši nezvyklý objekt. Připomíná výdech z lodi nebo periskop ponorky, má ale kliku a po zatočení se rozezpívá nebo vypráví o místě, kde stojí. Poesiomat posluchačům nabízí díla dobříšských rodáků a pohádky či písně spojené s Dobříší. Jeho instalace vzešla z participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2024 na základě návrhu Daniely Vondráčkové.
„Jsem rád, že se nám podařilo v průběhu léta uspořádat setkání, kde jsme společně s pozvanou veřejností složenou z občanů, muzikantů, historiků, zástupců knihovny i spolků dali dohromady typy pro jednotlivá tlačítka Poesiomatu tak, aby obsahoval poměrně velké spektrum, které může zaujmout nejen Dobříšáky, ale také návštěvníky našeho města,“ představil zastupitel a koordinátor Tvoříme Dobříš Miroslav Sochor další účastníky projektu.
Poetické mluvítko odhalili starosta Dobříše Pavel Svoboda, herec Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka a autor projektu Ondřej Kobza, který je zároveň zakladatelem spolku Piána na ulici. Poesiomaty spolek umisťuje do českých a zahraničních měst od roku 2015. „Původně šlo především o jukeboxy na básně, dnes nám jde hlavně o zachycení genia loci. O historickou, kulturní a symbolickou paměť místa,” vysvětlil Ondřej Kobza.
Dobříšský Poesiomat obsahuje například písňové texty Josefa Kainara z dob jeho pobytu na dobříšském zámku, vyprávění a pohádky Václava Čtvrtka, vzpomínky významné klavíristky Zuzany Růžičkové, méně či více známé dobříšské písně, básně, říkanky a pověsti. Povídání o místním ptactvu připravil Přírodovědný spolek Dobříš. „Nápadů bylo tolik, že nevylučujeme ve spolupráci s realizátory po nějakém čase aktualizaci části zvukových stop," dodal Miroslav Sochor.
Na realizaci nahrávek se podílely děti ze ZUŠ Dobříš a svůj hlas Poesiomatu propůjčili také herci z Podbrdského národního divadla či Miloň Čepelka, který na Dobříšsku strávil několik let jako učitel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
město Dobříš
Piána na ulici
město Dobříš
Piána na ulici
autor: Magdalena Rezková
Další články
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT





