2. 6. svátek má Jarmil




Podtyp viru ptačí chřipky z Příbramska je jiný, pravděpodobnost přenosu malá

30. září 2021   (16:24)
Podtyp viru ptačí chřipky z Příbramska je jiný, pravděpodobnost přenosu malá
foto: Státní veterinární správa/ilustr

Lidem, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty, bude přesto nařízen lékařský dohled, uvedli hygienici.


Podtyp viru ptačí chřipky H5N1, který je v ohnisku ptačí chřipky v Trhových Dušníkách na Příbramsku, je odlišný od viru, který se v letech 2003 až 2009 přenesl na lidi v Asii, Indonésii a Egyptě. Pravděpodobnost přenosu je velmi malá, v Česku nikdy k takovému přenosu nedošlo. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Veterináři ve středu oznámili, že byl v ohnisku prokázán nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka.

"Z hlediska přenosu na člověka je pravděpodobnost velmi malá, v ČR k takovému přenosu nikdy nedošlo. V současné době jde podle předběžných analýz o kmen, který sice může budit už svým označením H5N1 u některých lidí obavy, ale jedná se o odlišný subtyp. Nejde o subtyp viru, který se v letech 2003 až 2009 především v oblasti Asie, Indonésie a Egypta přenesl na člověka," napsala Čechová.
V Česku nebyl nikdy prokázán přenos žádného podtypu ptačí chřipky na člověka. V letech 2015 až 2019 byly podle SZÚ hlášeny případy přenosu na člověka především z Egypta a loni odborníci zaznamenali jeden případ v Laosu. Za celou sezónu 2020 až 2021 bylo v zemích EU 14 ohnisek ptačí chřipky vyvolaných podtypem H5N1. "Ani v jenom případě nedošlo k přenosu na člověka," dodala Čechová.
Nákaza virem H5N1 se v Česku potvrdila po více než 14 letech. Lidem, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty, bude nařízen lékařský dohled, uvedli hygienici. Do karantény jít nemusejí.

Ptačí chřipku, která je známa již od 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1 byl poprvé zaznamenán ve Skotsku v roce 1951. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Opětovně se vir objevil v prosinci 2003 v Jižní Koreji. V České republice se první případ viru ptačí chřipky H5N1 objevil v roce 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou, v červnu 2007 pak byla prokázána také v chovu krocanů na Orlickoústecku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už … NEPŘEHLÉDNĚTE Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na … AKTUALIZOVÁNO Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční … ŠKOLSTVÍ Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva … DOPRAVA Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii Příbramské divadlo uvede premiéru Zamilovaného Shakespeara. Příběhu lásky, který inspiroval Romea a Julii Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie … KULTURA Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony Nové kolumbárium a velké opravy. Hřbitov na Hvězdičce čeká přestavba za miliony Město Příbram zahajuje první etapu rozsáhlých úprav městského hřbitova na Hvězdičce. … POLITIKA Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Převaláci už jsou v Kazachstánu. Proběhl další unikátní transport Další krok v návratu koní Převalského do volné přírody se uskutečnil v neděli 31. … AKTUALIZOVÁNO Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro Příbramský Oxygen ovládl Evropu. Juniorky získaly zlato, kadetky přidaly stříbro Obrovský úspěch slaví příbramský klub Oxygen. Jeho závodnice se vrátily z mistrovství … SPORT Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Máte sestru? Podle vědců máte obrovskou výhodu. Možná jste si mysleli, že vás vychovali hlavně rodiče. Věda ale ukazuje, že skutečný … LIFESTYLE
Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Nový rybník zažil triatlonovou bitvu. Republikové zlato si odvezli Mittner a Hrušková Areál Nový rybník v Příbrami hostil o víkendu jeden z vrcholů domácí triatlonové … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz