Podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve volbách, řekl Zeman
10. ledna 2021 (14:23)
foto: pribram.cz, ČTK
Zeman odmítl spekulovat o tom, kdo ve volbách neuspěje. Nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) popřál, aby voliči hodnotili jeho práci.
Podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve sněmovních volbách a zajištění koalice. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro server Blesk.cz. Hájil také to, že termín říjnových voleb vyhlásil už v prosinci, což kritizuje opozice. Delší doba na kampaň podle něj pomůže voličům k tomu, aby získali důkladné informace o programech stran i jejich kandidátech.
Zeman v rozhovoru odpovídal na otázku, zda by jmenoval premiérem předsedu Pirátů Ivana Bartoše, pokud by koalice Pirátů a STAN vyhrála volby. "To je velmi jednoduché. Pan Bartoš musí vyhrát volby, to je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem," uvedl. "Já si počkám na povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou - pokud nedostane 51 procent - nějakou koalici," dodal.
Bartoš v sobotu oznámil, že bude usilovat o schůzku s prezidentem, aby se ho zeptal na jeho postoj k povolebnímu sestavování vlády. "Já se s panem Bartošem samozřejmě rád sejdu, stejně jako jsem se setkal a setkávám s řadou dalších lidí," řekl k tomu Zeman.
Ohledně kritiky vyhlášení termínu voleb Zeman připomněl, že ústava neříká, s jakým časovým předstihem má prezident volby vyhlásit. Pandemie podle něj může narušit i volební kampaň, a to například ztrátou možnosti kontaktní kampaně s občany.
"Voliči by měli dostat poctivou a důkladnou informaci o programech jednotlivých stran a osobnostech jednotlivých kandidátů, a to chce čas. Volební kampaň by se měla přenést na internet, samozřejmě i do televizních diskusí. Právě proto musí být kampaň delší," prohlásil.
Zeman odmítl spekulovat o tom, kdo ve volbách neuspěje. Nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) popřál, aby voliči hodnotili jeho práci. Zopakoval také, že kdyby Babiš kandidoval na prezidenta, sám by ho volil. Babiš počátkem ledna uvedl, že případná kandidatura na prezidenta pro něj v současné době není téma. Že by Babiše volil, kdyby se současný premiér rozhodl kandidovat na úřad hlavy státu, řekl prezident Zeman už v říjnu 2019.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru
Profesionální hasiči ze Sedlčan spěchali na pomoc záchranné stanici do obce Příčovy. V …
AKTUÁLNĚ
„Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí?
Co nám říkají klienti: „Myslel jsem si, že nejtěžší bude najít kupujícího.“ Tohle je …
PR
Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely
Řidiče čeká významné noční omezení na Pražském okruhu. V noci ze soboty 18. července …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů
Oddělení jednodenní péče Oblastní nemocnice Příbram slaví první rok provozu. Od svého …
ZDRAVOTNICTVÍ
Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program
Březnické staré kluziště se promění 18. července v místo, kde se setkají chutě, vůně i …
Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem?
Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, …
SPORT
Čolka horského můžete objevit i v lesní louži
Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období …
POZNÁVÁME BRDY
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA




