14. 5. svátek má Bonifác




Podle prodejců mají lidé o pyrotechniku zájem, nejvíce kupují kompaktní ohňostroje

29. prosince 2021   (12:23)
Podle prodejců mají lidé o pyrotechniku zájem, nejvíce kupují kompaktní ohňostroje
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Pyrotechnické výrobky se dělí do několika kategorií.


Obchodníci si letošní prodeje pyrotechniky chválí, někteří sledují i vyšší poptávku než v předkrizovém roce 2019. Češi nejvíce kupují takzvané kompaktní ohňostroje, kdy je jedna krabice naplněna větším počtem ran a na jedno zapálení vytvoří bohatý světelný efekt. Kvůli problémům s námořní dopravou z Číny není letos na trhu tolik zboží jako v minulých letech. Navíc kvůli zdražení přepravy, ale i materiálů na výrobu pyrotechniky ceny tohoto zboží porostou. Příští rok by mohly být meziročně vyšší o 20 až 35 procent.

Společnost Ohňostroje Krupička sleduje podle svého jednatele Václava Krupičky o pyrotechnické výrobky vyšší zájem než loni a předloni, a to v kamenných prodejnách i e-shopu. Přes menší zboží na trhu zatím nemá problém s vykrytím poptávky. "To se ale může změnit během pár dní, protože mnoho lidí odkládá pořízení tohoto sortimentu na den, dva před silvestrem," uvedl. Doplnil, že kvůli zpoždění dodávek z Číny do Evropy někteří čeští distributoři zboží dostanou až v lednu nebo únoru.
V e-shopu Mall.cz jsou podle jeho mluvčí Pavly Hobíkové prodeje pyrotechniky zatím srovnatelné s loňským rokem. První větší zájem internetový prodejce zaznamenal v polovině prosince, druhý prodejní vrchol evidoval v pondělí. Zákazníci podle Hobíkové nejčastěji pořizují barevné ohňostroje od 800 do 1000 korun.
Šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz Michal Buzek uvedl, že v prosinci je na internetu o pyrotechniku až desetinásobně vyšší zájem oproti jiným měsícům v roce. Nejprodávanější jsou podle něj "klasické" petardy, a to v balení po 100 kusech. Krabice stojí podle něj v průměru 70 korun. "Cena petard u všech velikostí balení meziročně vzrostla asi o 15 procent. Vzhledem k ceně krabic se však jedná o jednotky korun," řekl.

Penny Market od loňského roku vedle klasické pyrotechniky nabízí i tzv. tiché ohňostroje. Jejich nabídku postupně rozšiřuje. "Abychom zákazníkům usnadnili orientaci a rozhodování, doplnili jsme v letošním roce nabídku ohňostrojů o QR kódy. Při jejich načtení zákazníci zjistí, jaké konkrétně efekty daný ohňostroj vydává. Věříme, že i tento krok pomůže i nadále zvyšovat zájem o tiché ohňostroje, které jsou šetrnější zejména vůči zvířatům," uvedl mluvčí společnosti Tomáš Kubík.
V hobbymarketech Hornbach od loňska pyrotechnika není vůbec k dostání, ve stejné strategii firma pokračuje letos.

Pyrotechnické výrobky se dělí do několika kategorií. F1 jsou málo nebezpečné, koupit si je mohou i mladí, kterým je více než 15 let. Do této skupiny patří také výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov. I v kategorii F2 je zařazena málo nebezpečná pyrotechnika, výrobky jsou ale prodejné až lidem od 18 let. Tyto produkty je možné použít jen venku. Středně velké nebezpečí představuje pyrotechnika ze skupiny F3, koupit si ji mohou lidé nad 21 let. I tyto produkty lze použít jen venku na otevřených prostranstvích. Výrobky z kategorie F4 mohou používat jen lidé s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa … SPORT Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč … DOPRAVA Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do … ZAJÍMAVOSTI Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? … TIP NA VÝLET Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických … AKTUÁLNĚ V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v … AKTUÁLNĚ Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku … AKTUÁLNĚ Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod … AKTUALIZOVÁNO Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči … AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz