27. 3. svátek má Dita




Podle krajského radního chybí středním školám dlouhodobě kvalifikovaní pedagogové

17. února 2025   (18:00)
Podle krajského radního chybí středním školám dlouhodobě kvalifikovaní pedagogové
foto: Ilustrační foto / Alex, Pixabay

Podle středočeského krajského radního pro vzdělávání a sport Milana Váchy (STAN) je to problém v celé ČR včetně Středočeského kraje. Jak vidí situaci ředitelé škol v Příbrami?


Na středních odborných školách a učilištích je to ještě větší komplikace než na gymnáziích. V případě IT odborníků navíc platy ve školství nemohou konkurovat soukromé sféře. Mladí absolventi pedagogických fakult také často nenastupují do školství, ale do jiných odvětví, uvedl radní. Jak vidí situaci pedagogové v některých z příbramských škol?

"Roli hraje, zda jde o školy ve městech nebo na periferii kraje, rozhoduje i typ školy a s ní spojená prestiž (např. gymnázium, střední odborná škola nebo střední odborné učiliště) nebo dobré jméno školy," uvedl radní. Řada škol se podle něj situaci snaží řešit prostřednictvím absolventů, kteří si doplňují pedagogické vzdělání, nebo využívá ve výuce odborníky z firem, kteří ve škole učí určité téma.

Vácha také poukazuje na specifický problém u učitelů informatiky, u nichž platy ve školství nemohou konkurovat odměňování v soukromé sféře. "U jedné průmyslové školy se podařilo Středočeskému kraji zajistit IT pracovníka pro výuku tak, že ho zaměstnává a platí soukromá firma, která v daném regionu potřebuje větší množství absolventů oboru Informatika, a on učí ve škole," řekl radní.

Podle ředitelky Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Dubně Petry Neubergové se škola aktuálně nepotýká s nedostatkem kvalifikovaných pedagogů. Pokud zaměstnají nového kolegu nemajícího dostatečnou kvalifikaci, plně ho podporují v dalším studiu a získání odpovídající nebo vyšší kvalifikace.

Oproti tomu ředitel Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram, Tomáš Hlaváč, vidí situaci jako složitou a nemyslí, že existuje zázračné okamžité řešení. „Kvalifikovaných pedagogů je nedostatek nejen u odborných předmětů, ale jejich absenci pociťujeme i u předmětů všeobecných. Jedním z důvodů je financování a dalším je náročné postavení pedagoga ve společnosti. U nás ve škole se snažíme situaci řešit tím, že oslovujeme absolventy. V současné době jich je u nás v učitelském sboru 17.“

Kromě nedostatku kvalifikovaných pedagogů se střední školy podle krajského radního potýkají i s nedostatkem nepedagogických pracovníků, jako jsou například kuchařky nebo uklízečky. "Často si také ředitelé stěžují na narůstající administrativu, kterou však většinou nejsou schopni konkretizovat," doplnil Vácha.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: pribram.cz
ČTK








Další články

Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA Další šumavský rys navštívil Brdy Další šumavský rys navštívil Brdy V Brdech se toulal další rys ze Šumavy. Ten byl ještě v červnu 2025 zaznamenán v … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! O víkendu se bude konat již 26. ročník akce Noc s andersenem. V Příbrami mohou děti … V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí Hasiči v pátek 27. března od přibližně deváté hodiny ranní zasahovali u požáru v obci … AKTUALIZOVÁNO Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři letos vypustí do svých revírů tisíce úhořů říčních. Cílem je obnova … PŘÍRODA Falešný web láká na levné dálniční známky Falešný web láká na levné dálniční známky Policisté varují obyvatele před podvodnými nabídkami při nákupu dálničních známek přes … KRIMI Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Květen a červen jsou pro osoby samostatně výdělečně činné každoročně nejdůležitějším … ZAJÍMAVOSTI
Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Na základě informace Ředitelství silnic a dálnic ČR bude pravděpodobně od konce dubna … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz