Podle aktuální výstrahy ČHMÚ hrozí dnes na Příbramsku tvorba ledovky
14. ledna 2025 (14:00)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Řidiči i chodci by se měli mít dnes večer na pozoru. Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění před tvorbou ledovky na území středních i západních Čech.
Ve středních a západních Čechách se může od dnešního večera do středečního dopoledne tvořit vlivem mrznoucích srážek ledovka. Současně je možné, že by se mohla objevit i v dalších regionech, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj ledovka může dělat problémy v dopravě a lidem při uklouznutí na ní hrozí úrazy.
"V úterý (dnes) večer, v noci na středu a ještě i ve středu dopoledne je největší pravděpodobnost mrznoucích srážek s tvorbou ledovky v západní polovině Čech. Menší pravděpodobnost tvorby ledovky není vyloučena ani na ostatním území, a to i během dne," uvedli meteorologové.
Lidé by podle nich měli při tvorbě ledovky chodit venku velmi opatrně a starší nebo méně mobilní by raději měli omezit vycházení. K opatrnosti meteorologové nabádají i řidiče, kteří by měli sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.
Lidé by podle nich měli při tvorbě ledovky chodit venku velmi opatrně a starší nebo méně mobilní by raději měli omezit vycházení. K opatrnosti meteorologové nabádají i řidiče, kteří by měli sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.
Ledovka nebo náledí ztěžovali dopravu i chůzi už v uplynulých dnech. Oba jevy ale vznikají jinak. Náledí pokrývá zemský povrch a vzniká postupným mrznutím deště na zemi nebo zmrznutím roztátého sněhu. Naproti tomu ledovka vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech, drátech či sloupech při mrznoucím dešti či mrholení. Vodní kapky se po dopadu na povrchy rozlijí, zmrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák
Další články
Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách
Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý …
SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí
Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness
Příbram má další výraznou sportovní osobnost. Kristýna Branišová, rodačka z Příbrami, …
ROZHOVOR
Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
VIDEO
Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak
Na příbramském Drkolnově se rozhořel spor o plánované parkoviště v Družstevní ulici. …
AKTUÁLNĚ
/FOTO UVNITŘ/ Policie pátrá po šestnáctileté dívce z Příbramska
Policie České republiky vyhlásila pátrání po šestnáctileté Janě Bohaté z Příbramska. …
AKTUÁLNĚ
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ
Na středočeských silnicích v květnu zemřelo sedm lidí, na Příbramsku zemřel řidič po pádu auta z mostu
Na středočeských silnicích zemřelo v květnu při dopravních nehodách sedm lidí, o dva …
DOPRAVA




