1. 3. svátek má Bedřich




Podkarpatská Rus dnes a ve 30. letech. Příbramská galerie se věnuje fotkám děda i vnuka

31. srpna 2020   (06:24)
Podkarpatská Rus dnes a ve 30. letech. Příbramská galerie se věnuje fotkám děda i vnuka
foto: pribram.cz

Na výstavu Ferdinand Bučina: Letní retrospektiva naváže ve středu 2. září fotograficko-cestovatelská přednáška Tomáše Rasla.


Ferdinanda Bučinu a jeho vnuka spojili stejné záliby – cestování a fotografie. Dobovou výstavu Bučinových fotografií v Galerii Františka Drtikola doplní přednáška současného cestovatele a profesionálního fotografa Tomáše Rasla.

Ferdinad Bučina, jehož fotografie z Podkarpatské Rusi mohou návštěvníci galerie zhlédnout do 6. září, si cestovatelské sny plnil s nemalými obtížemi. „První překážku představovali rodiče. Na dobrodružnou cestu s františkánským misionářem se chtěl vydat se svou budoucí ženou Vlastou, rovněž skautkou, v roce 1936 do Jižní Ameriky. Uposlechli však direktivní přání rodičů a teprve po sňatku se vydali na bližší, tehdy československou Podkarpatskou Rus,“ sděluje v úvodu k přednášce ředitel příbramské galerie Jan Freiberg.
Do dalších cestovatelských plánů vstoupil protektorát, a tak začal fotograf, kameraman a reportér dokumentovat život na nejvýchodnějším okraji republiky v obci Javorník. Nástup komunismu Bučinu zase držel v mantinelech československých hranic, kde se zaměřil na vlastivědné fotografie (jsou také součástí zmiňované výstavy) a natáčení filmů.
Tomáš Rasl – na rozdíl od svého děda, kterému se po válce podařilo vycestovat alespoň do zdecimovaných polských měst Varšavy a Gdaňsku – zachytil do hledáčku fotoaparátu místa na mnoha kontinentech. „Jedna z jeho cest vedla přímo v dědečkových stopách po Podkarpatské Rusi, ovšem o téměř 70 let později. Procestoval také Sibiř, Dálný východ a Střední Asii. V Severní Americe Kanadu a v Jižní Americe Peru a Bolívii, kam se jeho děda chystal v polovině 30. let 20. století,“ zmiňuje Jan Freiberg.

Výstava historických fotografií doplněná o současný kontext tak nahlíží na cestovatelskou realitu různých dob a poměrů. Přednáška „Rasl a Bučina, cesta je jediná“ začíná 2. září od 17.00.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Reklama kasina u aquaparku zmizela. Město zasáhlo po vlně kritiky rodičů Reklama kasina u aquaparku zmizela. Město zasáhlo po vlně kritiky rodičů Reklama na kasino umístěná v těsné blízkosti příbramského aquaparku vzbudila mezi … AKTUÁLNĚ Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, … FOTOGALERIE Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční … POLITIKA Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli … LIFESTYLE Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže … NEPŘEHLÉDNĚTE Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé … ANKETA Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle … DOPRAVA Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy … Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale … POZNÁVÁME BRDY
Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz