Podbrdské muzeum v Rožmitále připravilo interaktivní výstavu Zažij skauting!
29. května 2021 (16:01)
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem připravilo letní interaktivní výstavu Zažij skauting! Návštěvníci si budou moci vyzkoušet posezení u táborového ohně, nocování v podsadovém stanu či táborovou sprchu a dozvědí se zajímavosti z historie skautingu. Vernisáž je plánována na 5. června, informovala ČTK vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.
Expozice každému umožní vyzkoušet si, jaké to je být opravdovým skautem. Do galerie Podbrdského muzea se tak musely vměstnat les, stanový tábor i družinová klubovna. Pro návštěvníky budou připraveny i takzvané skautské odborky, tedy zkoušky, které slouží k rozvoji zvláštních znalostí a dovedností. Vše doplní část věnovaná historii rožmitálského střediska i jeho současnosti.
Počátky skautingu v Rožmitále sahají do roku 1911, kdy František Hofmeister v tomto městě založil takzvanou Americkou kolonii pro mládež. "Hledal v ní především doplněk ke školní výuce a uplatňoval některé skautské prvky, například pobyt a orientaci v přírodě nebo vaření pod širým nebem," uvedl kurátor výstavy Tomáš Brettl. V Rožmitále tak Hofmeister testoval skautskou výchovu o rok dříve než Antonín Benjamin Svojsík, který je obecně považován za zakladatele českého skautingu. Dnes mají rožmitálští skauti přes 140 členů v několika družinách, připravují letní stanové i příměstské tábory a jsou nedílnou součástí rožmitálského společenského a kulturního života.
Expozice Podbrdského muzea si loni prohlédlo 9400 lidí, podobně jako v minulosti, což bylo hlavně díky letní interaktivní výstavě Retrosbírky. Snížil se však příjem z prodeje suvenýrů a výrazně oproti dřívějším letům ubylo návštěv školních skupin, letních táborů či zájezdů seniorů. Kvůli koronaviru muzeum loni neuspořádalo jarní ani vánoční jarmark lidových řemesel, tři výstavy muselo zrušit nebo přesunout na náhradní termíny v budoucnu. Letos kvůli koronavirovým opatřením posunulo některé pravidelné akce ze začátku jara na pozdější termíny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ
Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice
Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství …
SPORT
Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu
První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a …
ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí
Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. …
AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou
Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a …
POZNÁVÁME BRDY
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO
Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy
Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese …
AKTUÁLNĚ





