28. 2. svátek má Lumír

Podbrdské muzeum ukáže 150 let starou mapu

5. listopadu 2022   (13:35)
Podbrdské muzeum ukáže 150 let starou mapu
foto: Podbrdské muzeum, k přednášce Mapa okresu březnického

Jedinečnou památku z roku 1872 představí ve čtvrtek 10. listopadu její restaurátor Karel Křenek a kurátor muzea Rudolf Šimek. V sobotu 19. listopadu se v Rožmitále pod Třemšínem slavnostně otevře nová výstava výtvarníků Miroslava a Světly Háskových.


Sbírkové skvosty ukrývají i regionální muzea. Jak vypadalo Březnicko před 150 lety, přibližuje mapa, s níž se podrobněji seznámíte ve čtvrtek 10. listopadu v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. „Jedinečnou památku z roku 1872 představí při příležitosti 150 let od jejího vzniku restaurátor papíru Karel Křenek a kurátor Podbrdského muzea Rudolf Šimek,“ informuje muzeum.

Mapu nakreslil učitel František X. Kubík a zaznamenal v ní tehdejší obce, cesty, železnici, místní názvy a další zajímavosti krajiny březnického okresu. „Díky přednášce porovnáte původní názvy míst a obcí s dnešním stavem a bude jistě prostor i pro vzpomínání,“ doplňuje Podbrdské muzeum. Přednáška Mapa okresu březnického začíná v 17.00, přístupná bude také online na kanálu YouTube (odkaz najdete ve čtvrtek 10. listopadu na webu www.podbrdskemuzeum.cz).
Pohled zpátky je rovněž námětem stejnojmenné výstavy, jejíž slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 19. listopadu od 17.00. V Podbrdském muzeum si prohlédnete kresby a grafiky výtvarníků Miroslava Háska a Světly Háskové, kteří pobývali a tvořili na Zalánech. „Svýma očima a srdcem zaznamenali krásy přírody a života na Rožmitálsku,“ zve muzeum na přehlídku díla obou umělců, od jejichž smrti letos uplyne pět let. Výstava bude otevřena do 29. prosince.
Až do 13. listopadu máte možnost seznámit se s tvorbu výtvarníka a lékaře Jiřího Berana. Expozice nazvaná Překlenutí obsahuje jeho fotografie, obrazy a asambláže od 70. let do současnosti. Podbrdské muzeum má otevřeno denně kromě pondělí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, … FOTOGALERIE Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční … POLITIKA Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli … LIFESTYLE Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže … NEPŘEHLÉDNĚTE Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná? Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé … ANKETA Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle … DOPRAVA Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy … Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale … POZNÁVÁME BRDY Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za … SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě … ŠKOLSTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz