8. 7. svátek má Nora




Počty zrušených živností trhají historické rekordy. Je za tím odpor k povinně zavedeným datovým schránkám

7. května 2023   (15:35)
Počty zrušených živností trhají historické rekordy. Je za tím odpor k povinně zavedeným datovým schránkám
foto: pixabay

Masivní rušení živnostenských listů pokračovalo i v dubnu. Od počátku roku zrušilo svou živnost v ČR již přes 200 tisíc podnikatelů. Důvodem jsou povinně přidělené datové schránky, řekla analytička poradenské firmy Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Toto číslo není podle ní s velkou pravděpodobností konečné. V letech 2020 až 2021 každý měsíc průměrně zrušilo podnikání méně než 4000 živnostníků.


"Od listopadu loňského roku se zásadně zvýšil počet rušených živností a tento trend stále pokračuje. Ke skokovým výkyvům v ekonomice zpravidla dochází při významné změně určitých podmínek, ať už legislativních či ekonomických. Aktuálně tou klíčovou změnou je právě zavedení datových schránek, povinné pro všechny OSVČ," uvedla Štěpánová. Předpokládá, že podnikání ukončují ve větší míře starší a neaktivní živnostníci, případně podnikatelé, jejichž hlavní příjem negeneruje podnikání na živnostenský list.

V lednu až září loňského roku zrušilo podle firmy měsíčně průměrně podnikání na 4 700 podnikatelů, v říjnu to bylo 8 400, v listopadu 11 800 a v prosinci rekordních 17 400. Poslední měsíc v roce bývá z pohledu zrušených živností dlouhodobě nejsilnější, nicméně v roce 2021 v tento měsíc živnost zrušilo 6100 podnikatelů a v roce 2020 to bylo 6320. V lednu 2023 podnikání zrušilo téměř 11 000 živnostníků, toto číslo však ještě není konečné, dodala Štěpánová.
Ve srovnání s lety 2020 až 2021 se loni podle ní také zásadně zvýšil celkový počet zrušených živností. V roce 2020 to bylo 44.600 podnikatelů, o rok později 47.710 a v roce 2022 to bylo 80.160.
Nejčastěji byly rušeny živnosti v oboru výroba, obchod a služby (21 331), velkoobchod a maloobchod (14 807), maloobchod ve specializovaných prodejnách (12 467) a zprostředkování velkoobchodu (10 199). Z teritoriálního pohledu nejvíc živnostníků skončilo ve Středočeském kraji (21 327), Praze (19 693) a Moravskoslezském kraji (17 448). V Příbrami bylo ke konci loňského roku 6 310 platných živnostenských oprávnění.

Nových podnikatelů za první tři měsíce letošního roku přibylo 22 633 a celkový počet registrovaných OSVČ je aktuálně mírně nad dvoumilionovou hranicí. To je nejméně za poslední více než dekádu. Úbytek českých podnikatelů aspoň částečně vyrovnávají zájemci ze zahraničí. Dle informací společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, v České republice zahájilo loni podnikání na živnostenský list 8 514 Ukrajinců, tedy bezmála tolik, jako za předchozí čtyři roky dohromady. Zároveň zde zahájilo podnikání 870 živnostníků ruské národnosti, o 199 více než v předešlém roce.
Datové schránky jsou od letošního roku povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Schránku zřizuje ministerstvo vnitra automaticky. Naopak dobrovolné zůstane používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby, protože poslanci na poslední chvíli povinnost v zákoně zrušili.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA
Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz