8. 7. svátek má Nora




Počet obyvatel Středočeského kraje loni vzrostl o 16.549 na 1,455.940

21. března 2024   (10:06)
Počet obyvatel Středočeského kraje loni vzrostl o 16.549 na 1,455.940
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Na konci prosince v regionu žilo 1,455.940 lidí, z toho 741.188 žen a 714.752 mužů.


Ve středních Čechách loni přibylo 16.549 obyvatel, jsou nadále nejlidnatějším krajem v Česku. Počet obyvatel regionu se však zvýšil jen díky stěhování, zemřelých bylo víc než narozených. Na konci prosince v regionu žilo 1,455.940 lidí, z toho 741.188 žen a 714.752 mužů. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Obyvatel středních Čech přibylo jen díky stěhování. Přistěhovalo se 45.642 lidí, 27.577 se odstěhovalo, přírůstek díky migraci tak činí 18.065 lidí. Statistici v regionu loni zaznamenali 12.249 narozených dětí a 13.765 zemřelých lidí. Přirozenou cestou tak ubylo 1516 lidí.
"Nárůst počtu obyvatel Středočeského kraje byl v loňském roce o více než dvě třetiny nižší (o 68,5 %) než v roce 2022, kdy se však počet obyvatel zvýšil o rekordních 52,6 tisíce především v důsledku příchodu osob z ozbrojeným konfliktem zasažené Ukrajiny," uvedl vedoucí oddělení informačních služeb středočeské krajské správy ČSÚ Pavel Hájek. Přírůstek stěhováním byl podle statistiků, kromě výjimečného roku 2022, nejvyšší za posledních 15 let.
Nejlidnatějším okresem Středočeského kraje byl ke konci loňského roku okres Praha-východ se 202.067 obyvateli. Nejméně lidnatým okresem je dlouhodobě okres Rakovník, kde žilo 56.410 lidí. Na nárůstu počtu obyvatel Středočeského kraje se loni podílely především okresy Praha-východ a Mladá Boleslav, kde vzrostl počet obyvatel o 3555, respektive o 2617. Obyvatel přibylo ve všech středočeských okresech, nejméně na Rakovnicku, a to 352. Jediné dva okresy, kde se narodilo více lidí, než zemřelo, byly Praha-východ a Praha-západ, přirozený přírůstek tam činil 200, respektive 176 lidí.

Sňatků bylo loni v kraji uzavřeno 6181, meziročně zhruba o 10,5 procenta méně. O 9,5 procenta ubylo také rozvodů, kterými skončilo 2758 manželství.
Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 73.200 na 10,900 milionu lidí. Vliv na to měla jen migrace. Počet narozených dětí meziročně znovu klesl a bylo jich nejméně za posledních 22 let. Oproti roku 2022 se snížil počet narozených dětí o desetinu, bylo jich zhruba 91.200. Loni v Česku zemřelo 112.795 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice … Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz