Počet nových případů zlomil rekord, v úterý přibylo 1677 nakažených
16. září 2020 (06:37)
foto: pribram.cz, ČTK
Počet hospitalizovaných stoupl za poslední týden o třetinu, lidí potřebujících intenzivní péči přibylo o pětinu.
Denní přírůstek počtu případů nového typu koronaviru v Česku je po třech dnech opět rekordní. V úterý jich přibylo 1677. Ze 38.896 potvrzených případů je aktuálně nakažených 15.807 lidí. Průběh nemoci je u nich většinou mírný nebo bez příznaků, s covidem-19 bylo podle údajů k pondělku v nemocnici 333 lidí, v těžkém stavu bylo 78 z nich. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Počty nově potvrzených případů stoupaly na nové rekordy ve čtyřech dnech minulého týdne, dosud nejvíce jich bylo 1538 v sobotu. Zároveň se ale více testovalo. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10.000, kdežto minulý týden laboratoře od úterý do čtvrtka provedly každý den více než 15.000 testů, v pátek rekordních 19.000. Úterní počet testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.
Více než 22.500 z nakažených se z nemoci vyléčilo a 476 lidí s covidem-19 zemřelo. V úterý bylo úmrtí šest, za uplynulý týden 30. Statistika ministerstva zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni bez ohledu na to, jaká byla příčina úmrtí.
Počet hospitalizovaných stoupl za poslední týden o třetinu, lidí potřebujících intenzivní péči přibylo o pětinu. Podíl hospitalizovaných na množství aktuálně nemocných s covidem-19 je ale velmi nízký. Podle údajů k pondělku činil 2,33 procenta, pod třemi procenty je od začátku září. Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů.
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula a také Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) nicméně čekají další nárůst počtu případů nákazy. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci, když podle údajů z konce minulého týdne jeden člověk s koronavirem za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka.
Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 141 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následují okresy Uherské Hradiště se 134 případy, Plzeň-jih se 129 případy a Beroun se 123 případy na 100.000 obyvatel. Na Příbramsku za poslední týden přibylo 90,35 nakažených na 100.000 obyvatel. Nejméně je za poslední týden zasažené Jesenicko se 13 a Domažlicko se 16 případy koronaviru na 100.000 obyvatel.
Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Ministerstvo zdravotnictví zároveň vyzvalo občany k dodržování základních hygienických pravidel pod zkratkou 3R - vedle nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ




