Počet nakažených proti minulému týdnu znovu stoupl
13. srpna 2021 (11:30)
foto: ilustr/pixabay
O zrychlování epidemie vypovídá i reprodukční číslo, které se šestý den za sebou drží nad hodnotou jedna.
Ve čtvrtek laboratoře v Česku zachytily 191 případů koronaviru, to je o 27 víc než ve stejný den minulého týdne. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou sedm dní v řadě. O zrychlování epidemie vypovídá i reprodukční číslo, které se šestý den za sebou drží nad hodnotou jedna. K dnešku zůstalo stejně jako předchozí den 1,1. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Nezměnil se ani počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Takzvané incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, je dál 12. Mezi regiony jsou ale velké rozdíly. Nejhorší zůstává situace v Praze s 27 případy, další v pořadí Jihočeský a Středočeský kraj mají oproti hlavnímu městu bezmála polovinu nakažených v přepočtu na obyvatele. Nejnižší je stále incidenční číslo ve Zlínském kraji s pěti případy. V některých okresech se nákaza šíří minimálně, například Jesenicko nehlásí za uplynulý týden žádný případ koronaviru.
Klíčovým ukazatelem při šíření nákazy je také počet lidí s covidem, kteří vyžadují hospitalizaci. V posledních dnech se pohybuje mezi 50 až 60. Ve čtvrtek bylo v nemocnicích 58 nakažených, z toho 17 jich bylo ve vážném stavu, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 52 lidí s covidem a 11 pacientů mělo těžký průběh covidu.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno bezmála 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.372 lidí s covidem-19. Za tento týden ministerstvo eviduje zatím úmrtí jednoho člověka nakaženého koronavirem.
Laboratoře ve čtvrtek provedly 35.555 PCR testů a 63.406 antigenních, u obou metod je to zhruba o pět tisíc méně než před týdnem. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů - preventivních a plošných - se v posledních dnech pohybuje kolem 0,1 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testováni například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bývá nyní pozitivních zhruba půl procenta vzorků. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, je kolem jednoho procenta.
Očkováno proti covidu-19 bylo ve čtvrtek necelých 44.000 lidí, skoro o 9000 méně než více než před týdnem. Údaje o podaných dávkách za uplynulý den se ale ještě mohou navýšit. V poslední době nicméně tempo očkování zpomaluje. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě téměř 100.000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných zhruba 50.000 za den.
Dávek vakcín bylo v Česku podáno od začátku očkování loni v prosinci skoro 10,9 milionu, přes 5,2 milionu lidí - tedy necelá polovina obyvatel - bylo plně naočkováno. K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků pro kolektivní imunitu potřeba nejméně 70 procent proočkovaných.
Očkováno proti covidu-19 bylo ve čtvrtek necelých 44.000 lidí, skoro o 9000 méně než více než před týdnem. Údaje o podaných dávkách za uplynulý den se ale ještě mohou navýšit. V poslední době nicméně tempo očkování zpomaluje. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě téměř 100.000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných zhruba 50.000 za den.
Dávek vakcín bylo v Česku podáno od začátku očkování loni v prosinci skoro 10,9 milionu, přes 5,2 milionu lidí - tedy necelá polovina obyvatel - bylo plně naočkováno. K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků pro kolektivní imunitu potřeba nejméně 70 procent proočkovaných.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla
Vojenské lesy a statky ČR připravují pro veřejnost oblíbenou akci Brdská lesní bitva. …
Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter
Dva víkendy, 26 zápasů a 16 vítězství. Příbramský Rasken Gym má za sebou mimořádně …
FOTOGALERIE
Veterináři zpřísňují kontroly farmářských trhů. Co nejčastěji prodejci a výrobci porušují?
S příchodem jara začíná v Česku sezona farmářských trhů a s ní i intenzivnější …
NEPŘEHLÉDNĚTE
HISTORICKÝ ÚSPĚCH SDH LÁZ: Dorostenky vybojovaly bronz na mistrovství republiky
Obrovský úspěch a okamžiky, na které se bude v Lázu ještě dlouho vzpomínat. Dorostenky …
SPORT
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …




