16. 10. svátek má Havel
Počet dětí ve školkách loni meziročně klesl nejvíc za 15 let, školek ale přibylo

7. srpna 2021   (09:51)
Počet dětí ve školkách loni meziročně klesl nejvíc za 15 let, školek ale přibylo
foto: ilustr/pixabay

Snížil se zejména počet dětí mladších tří let, které nemají ve školce zaručené místo.


Počet dětí v mateřských školách (MŠ) loni po několika letech opět klesl. V minulém školním roce jich ve školkách bylo zhruba 357.600, meziročně o přibližně 7300 méně. Podle dostupných statistik ministerstva školství jde o největší meziroční úbytek za uplynulých 15 let. Snížil se zejména počet dětí mladších tří let, které nemají ve školce zaručené místo. Počet školek se naopak zvýšil, a to o 13 na 5317. Od roku 2014/15, kdy chodilo dětí do mateřinek nejvíc, jich přibylo 159. Vyplývá to z dat ministerstva školství.

Vývoj počtu dětí ve školkách souvisí s demografickým vývojem i dostupností těchto zařízení. Po přelomu tisíciletí se začala zvyšovat porodnost, která dosáhla vrcholu kolem roku 2008.V návaznosti na to od roku 2007 rostl i počet školek. Nejvíc dětí do nich chodilo ve školním roce 2014/15. Množství mateřinek se tehdy dostalo na 5158, navštěvovalo je 367.603 dětí.
Počet děvčat a chlapců v mateřských školách se od roku 2005/2006 do loňska zvýšil zhruba o čtvrtinu. Pokles nastal jen ve školních rocích 2015/2016, 2016/2017 a loni. V prvním případě šlo o meziroční úbytek o 0,7 procenta, podruhé o 1,3 procenta, loni o dvě procenta. V minulém roce se tak množství dětí dostalo poprvé po sedmi letech pod 360.000.
Od školního roku 2016/2017 podle ministerstva klesl průměrný počet dětí na školku ze zhruba 70 na 67. Průměrný počet dětí na třídu se ve stejném období snížil z přibližně 23 na nanejvýš 22. Naopak učitelů přibylo za posledních pět let 13 procent na 35.144. Průměrný počet dětí na jednoho pedagoga se tím změnil z asi 12 na zhruba 11.

Pokud má školka dost volných míst, mohou do ní chodit nejen děti od tří let, ale i mladší. Dvouletých či mladších dětí ovšem v posledních letech ubylo. "Tato skupina dosáhla svého maxima v roce 2017/2018, kdy 45.471 dětí této věkové skupiny představovalo již 12,5 procenta z celkového počtu dětí v mateřských školách,“ uvedlo ministerstvo ve své výroční zprávě, kterou má ČTK k dispozici. V uplynulém školním roce podle ní klesl počet dětí mladších tří let ve školkách na 34.586, tedy asi na 9,7 procenta. Zastoupení starších dětí se naopak zvýšilo.

Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od roku 2017 povinné. Jejich podíl přesto do roku 2019/2020 klesal, loni se však mírně zvedl. Tvořily přitom zhruba 30 procent dětí ve školkách. Zároveň se zvýšil i počet dětí, které se vzdělávaly individuálně mimo školky. Bylo jich 2400, což bylo proti předchozímu roku o 231 víc.

Počet zamítnutých žádostí o přijetí do školky za poslední čtyři roky vzrostl o přibližně pětinu na loňských 38.953. Ministerstvo ve výroční zprávě upozornilo, že se nejedná o počet nepřijatých dětí. Rodiče mohou podat přihlášky do různých školek, z nichž některá třeba dítě přijme, jiná odmítne. Česká školní inspekce koncem loňského roku uvedla, že zamítnutí se týká hlavně dětí mladších tří let. Zájem o jejich docházku do školky podle ní spíše stoupá, na rozdíl od starších tří let je ale mateřinky přijímat nemusí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz