Počasí nahrává růstu hub. Kde si podle meteorologů nasbíráte ty první letošní?
19. června 2023 (10:54)
foto: pribram.cz/Miloslav Pavlík
Vlhko a teplé počasí je ideální kombinace pro růst hub. Kde by jich mohlo být nejvíce, ukazuje mapa.
Rostou? Určitě je to jedna z nejčastějších otázek. Češi jsou národem houbařů a správná odpověď se nevyvažuje zlatem, ale košíkem hřibů. Odpověď na klíčovou otázku se rozhodl hledat i Český hydrometeorologický ústav, který na facebookovém profilu už třetím rokem pravidelně informuje o vhodnosti vláhových podmínek pro růst hub.
Vlhko a teplé počasí je ideální kombinace pro růst hub. Kde by jich mohlo být nejvíce, ukazuje mapa. „Mapa vychází ze srážek, které spadly za posledních třicet dní, přičemž nejvíc jsou zvýhodňovány srážky, které spadly nedávno,“ uvádějí meteorologové.
Podle posledních průzkumů jsou houby nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31 – 40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K. Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyselině listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.
Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Čeká nás týden s tropickými teplotami, místy se objeví i silné bouřky
•Česko zažilo první letošní tropický den
•Středočeský kraj dá více peněz stanicím pro handicapované živočichy
Další články
Hygienici varují před antiperspirantem Rexona. Obsahuje zakázanou látku
Hlavní hygienička České republiky upozorňuje spotřebitele na nevyhovující kosmetický …
Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici
Policisté hledali muže, který odešel z domova, kde nechal dopis na rozloučenou. …
AKTUÁLNĚ
Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích
Virtuální realita už dávno není jen doménou her. Na Základní škole a mateřské škole …
Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů
Harmonogram BBP pro rok 2026 nabízí řadu závodů nejen pro dospělé běžce, ale také v …
COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat
Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před …
Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt
Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do …
Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce
Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia …
Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery
V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje …
Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla
Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do …
Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel
Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální …





