Po pražské magistrále projde pochod aktivistů za snížení rychlosti
2. října 2023 (12:46)
foto: Poslední generace/PR
Pochod se měl uskutečnil původně v září, avšak magistrát zakázal účastníkům jít po magistrále a trasu jim povolil jen po chodnících.
Po pražské severojižní magistrále v úterý 3. října projde pochod aktivistů z uskupení Poslední generace na podporu zavedení maximální rychlosti 30 kilometrů v hodině. Pochod půjde po oznámené trase, konat se ale nebude původně plánovaný happening před Národním muzeem, sdělil dnes mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pochod se měl uskutečnil původně v září, avšak magistrát zakázal účastníkům jít po magistrále a trasu jim povolil jen po chodnících. Organizátoři se obrátili na soud, který jejich námitce vyhověl. Magistrát proti rozhodnutí podá kasační stížnost. Pochod pořadatelé ohlásili na svém účtu na síti X.
"Pochod by se měl uskutečnit dle oznámení svolavatele v duchu ústně vyneseného rozsudku. Pochod tak půjde po oznámené trase jedním pruhem a bez zablokování provozu happeningem. Standardně jsme také zkoordinováni s policií. Shromáždění se tedy uskuteční obdobně jako ta před prázdninami," uvedl Hofman.
Ekologičtí aktivisté chtěli 12. září pochodovat po magistrále z Bubenské ulice k Národnímu muzeu, kde plánovali blokovat dopravu kreslením na vozovku. Magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní jim však přikázal uskutečnit průvod podél magistrály po chodnících a v místech, kde nejsou, jít po náhradní trase mimo vytíženou komunikaci. Rovněž uložil zdržet se plánovaného blokování dopravy před muzeem.
Pořadatelé akce se kvůli úřednímu rozhodnutí obrátili na soud. Městský soud v Praze následně zrušil rozhodnutí úřadu, ale současně aktivistům zamítl možnost pořádat happening na vozovce před muzeem. Blokace dopravy je podle soudu nelegitimní a nelze ji vykonávat podle shromažďovacího práva. Proti rozhodnutí chce magistrát podat kasační stížnost. "Zatím ale stále ještě čekáme na rozsudek, na jehož vyhotovení má soud 30 dnů," uvedl dnes Hofman.
Aktivisté začali s pořádáním pochodů po dopravních tepnách v Praze 1. března a zatím jich byly téměř dvě desítky, většinou na magistrále. Požadují plošné snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině, což má snížit emise a zvýšit bezpečnost v ulicích. Zástupci vedení Prahy argumentaci odmítli s tím, že se nebrání omezení rychlosti v rezidenčních oblastech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Poplatek za ČT vzroste o 25 korun na 160 korun měsíčně
•Ministerstvo vydalo přehled práv a povinností klientů i CK v souvislosti s požáry
•Středočeští celníci pronásledovali auto s běženci, řidič jízdou ohrožoval ostatní
Další články
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu
Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí …
ROZHOVOR
V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise
V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého …
AKTUÁLNĚ
Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu
Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. …
SPORT
Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby
Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami …
AKTUÁLNĚ
Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace
Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a …
DOPRAVA
V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky
Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní …
DOPRAVA




