2. 5. svátek má Zikmund

Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku

31. ledna 2026   (16:00)
Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku
foto: Jan Tománek / se souhlasem

Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na startu hlavního závodu na 50 kilometrů letos nebude chybět Jan Tománek. Poprvé od roku 2018 se tak na tradiční dálkový závod postaví první handicapovaný sportovec, který jej kdy dokončil.


„Jizerská padesátka je pro mě nostalgickým ohlédnutím za dlouhodobým snem. Ještě v roce 2002, než mě srazilo auto a dostal jsem se na vozík, jsem se na ni poprvé přihlásil. Později jsem zjistil, že i na vozíku se dá lyžovat, a v roce 2017 se mi konečně podařilo Jizerskou padesátku jako prvnímu českému handicapovanému sportovci na sledge běžkách pokořit. I proto tento závod v mém srdci zabírá specifické místo,“ říká Tománek, který se v posledních letech věnuje primárně závodům v dálkovém triatlonu.

Několikanásobný mistr světa na klasické i poloviční ironmanské distanci bere účast v závodě také jako součást zimní přípravy na letošní triatlonovou sezonu. „Zimní sezonu jsem dopředu nějak zvlášť neplánoval. Ovšem hned od prvního momentu mi to jezdilo. Zároveň jsem zjistil, že láska k tomuto sportu, ke sněhu a k dálkovým běhům tam pořád je. Na základě toho pak vzniklo spontánní rozhodnutí přihlásit se po osmi letech na Jizerskou padesátku,“ vysvětluje Tománek.

I s ohledem na skvělou atmosféru, která v Bedřichově každoročně panuje, je připraven dát ze sebe maximum. „Na běžkách se cítím skvěle, možná lépe než kdy dřív. Osobní ambice ale mohou výrazně ovlivnit povětrnostní podmínky a typ sněhu. Vše nasvědčuje tomu, že reálným cílem by mělo být zvládnout závod pod pět, teoreticky i pod čtyři a půl hodiny,“ dodává.

Jan Tománek tak slibuje nejen napínavý závod, ale i inspirující návrat na trať, která má pro něj výjimečný význam.
Několikanásobný mistr světa na klasické i …
foto: Jan Tománek / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Tománek / se souhlasem
autor: Petr Procházka








Další články

Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. … KULTURA Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan … AKTUÁLNĚ Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se … NEPŘEHLÉDNĚTE Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Nehoda u Libíně: Auto skončilo na střeše, zraněnou ženu transportovali do Příbrami Odpolední havárie u obce Libíň na Sedlčansku si vyžádala zásah záchranářů, policistů i … AKTUALIZOVÁNO Nový trávník u sochy „PŘÍBRAM JAKO NA DLANI“ vyvolal diskusi Nový trávník u sochy „PŘÍBRAM JAKO NA DLANI“ vyvolal diskusi V uplynulých dnech probíhaly v okolí sochy PŘÍBRAM JAKO NA DLANI terénní úpravy, … NÁZOR Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000! Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000! 34 000 lidí. 34 000 příběhů. 34 000 důvodů, proč to celé dává smysl. A my si toho … NEPŘEHLÉDNĚTE Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“ Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“ Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v … ROZHOVOR Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami Když bloudíme napříč záběhelskými, padrťskými pláněmi, míjíme Kolvín nebo se … POZNÁVÁME BRDY Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala … SPORT
SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz