12. 6. svátek má Antonie

Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti

23. srpna 2023   (19:50)
Dalších 10 fotografií v galeriiPo letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti
foto: instagram Ireny Gillarové / se souhlasem

Mistrovství světa v atletice je v plném proudu. Ve středu byl na programu dne mimo jiné i kvalifikační závod oštěpu žen, který bývá výkladní skříní české atletiky. Tentokrát se však ani jedné ze tří českých účastnic nedařilo. I Příbram měla v soutěži své želízko v ohni v podobě místní rodačky Ireny Gillarové, kterou však limitovalo zranění.


Po nedávno oznámeném konci kariéry světové šampionky a mnohonásobné medailistky Barbory Špotákové se uvolnil dlouho obsazený český trůn. Do širšího okruhu adeptek na převzetí žezla se řadí i příbramská rodačka Irena Gillarová, která toho ovšem v minulé sezoně kvůli vlekoucímu se svalovému zranění příliš nenaházela.

Svěřenkyně Jana Železného absolvovala letos nejprve tradiční dlouhodobé soustředění v Jihoafrické republice, během kterého zvládla dokončit studia na Fakultě sociálních věd UK v magisterském oboru Mezinárodní Evropská Studia. „Státnice a obhajobu diplomky jsem dělala online z Afriky. Na kameře jsem viděla všechny profesory a zvládla jsem to. Spadl mi velký kámen ze srdce. Studijní léta už mám za sebou,“ usmívala se.
Před zahájením závodní sezony si pochvalovala slušnou formu. „Jsem dobře připravená, všechno je lepší než dřív, ale jak jsem měla delší pauzičku, potřebuji do závodů získat jiskru. Najít v sobě tygra a pořádně do toho prásknout, aby to letělo. Návrat do oštěpařského sektoru se jí celkem vyvedl, poté co v květnu zvítězila na extralize v Plzni hodem dlouhým 56,55 m.
Na světový atletický šampionát v Budapešti se kvalifikovala společně s Nikolou Ogrodníkovou a Nikol Tabačkovou. Kvalifikace se však českým oštěpařkám vůbec nevydařila a nikdo z této trojice nepostoupil. Nejzkušenější z českých oštěpařek Nikola Ogrodníková zapsala na svém mistrovství světa jen 54,59 metru, čímž se zařadila na 28. místo. Nikol Tabačková výkonem 55,45 metru obsadila 24. místo a Irena Gillarová byla za 54,15 metru až dvaatřicátá.
Na světový atletický šampionát v Budapešti se …
foto: instagram Ireny Gillarové / se souhlasem

V rozhovoru pro Českou televizi Gillarová přiznala, že házela s poraněným kotníkem. „No já se nechci vymlouvat, ale ten poslední týden byl těžký. Před týdnem jsem si udělala výron, měla jsem takovou nehodu a vlastně jsem vůbec nemohla chodit. Jsem hrozně pyšná na doktorský tým, fyzioterapeuty a vlastně i na trenéra, protože do dneška jsem ani nemohla běhat, ale dneska to nakonec nějak šlo. Někdy ten boj je i mimo sektor a ten já jsem letos bohužel neustála. Mrzí mě to, ale musím si z toho vzít i něco pozitivního. Budu bojovat a příští rok se budu snažit, ať se tyhle věci nedějou. Mrzí mě to kvůli koučovi, protože je skvělý a myslím si, že oproti ostatním holkám máme v tomto hrozné plus.“
Gillarová začínala sportovní kariéru nejprve jako volejbalistka, když chodila do volejbalové třídy na ZŠ pod Svatou Horou a později na gymnázium. K atletice se dostala díky přespolnímu běhu, ve kterém sbírala první úspěchy. Záhy se přeorientovala na hod oštěpem a hned v prvním roce své oštěpařské kariéry zazářila, když zvítězila na dorosteneckém mistrovství ČR.
Dlouhovlasá blondýnka se angažuje i v oblastech, které s její sportovní kariérou přímo nesouvisí. Jednak radí mladým atletům, kteří se rozhodli studovat na amerických univerzitách a také se snaží pomáhat dětem, které nemají ideální podmínky pro provozování sportu. Sama před lety absolvovala Virginia Tech University a je v kontaktu s univerzitními trenéry. Mladým českým sportovcům napomáhá přes Sportegy Futures s přípravou a vyřizováním stipendií na univerzity.

Fotogalerie

Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (1) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (2) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (3) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (4) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (5) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (6) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (7) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (8) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (9) Po letech bude finále MS ženského oštěpu bez české účasti (10)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město … KULTURA Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné … FOTO Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem … AKTUÁLNĚ Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. … TIP NA VÝLET Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz