Po incidentu u Národního muzea zatím policie zahájila sedm trestních řízení
26. března 2023 (14:43)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Incident se stal v sobotu 11. března, kdy se několik stovek účastníků protivládní demonstrace na Václavském náměstí pokusilo vniknout do budovy muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku.
Policie zatím zahájila sedm trestních řízení proti lidem, které zajistila při incidentu před Národním muzeem. V České televizi to dnes uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce se zároveň zastal pražských policistů, jejich zákrok byl podle něj v souladu se zákonem.
Incident se stal v sobotu 11. března, kdy se několik stovek účastníků protivládní demonstrace na Václavském náměstí pokusilo vniknout do budovy muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Policie tam zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni. Následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Uvedla, že k použití donucovacích prostředků přistoupila až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy. I ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně zákrok označil za profesionální.
Vondrášek dnes zrekapituloval, že dvacítku lidí policie zajistila zejména pro neuposlechnutí výzvy. Ze sedmi zahájených trestních řízení se dvě týkají projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou, kde policie řeší možné poškozování cizí věci, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel.
Do incidentu se zapojil i děkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, což byl jeden ze spouštěčů sporu o jeho setrvání ve funkci. Ševčík tvrdí, že pouze doprovázel muže zbitého policií. Vondrášek k tomu dnes řekl, že Ševčík na místě mluvil s jedním z velitelů zásahu a ten mu sdělil, že pokud byl svědkem protiprávního jednání, má to jít nahlásit na nejbližší služebnu do Krakovské ulice. "To se nestalo," konstatoval policejní šéf.
Vondrášek doplnil, že při vnitřní kontrole policie řeší kvůli situaci u muzea 14 podání, z toho 13 v režimu upozornění, které na rozdíl od stížností zpravidla podávají takzvané nezúčastněné osoby - tedy nikoliv přímí účastníci děje. Dodal, že policie si moc dobře uvědomuje právo na svobodu shromaždování a svobodu projevu a také svou pouze podpůrnou roli při veřejných shromážděních, na kterých plní hlavní úlohu jejich svolavatel, pak obec a až poté policisté.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve středních Čechách loni přibylo 12.014 lidí, jsou stále nejlidnatějším krajem
•Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí
•Senát schválil sporné snížení růstu penzí, návrh ještě posoudí prezident
Další články
Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů
Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v …
FOTO
V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru
V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – …
Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu
Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně
Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery
Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o …
AKTUÁLNĚ
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu
Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko
Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT




