Po dnešních tropických teplotách se ochladí, v úterý a v pátek hrozí bouřky
AKTUALIZOVÁNO
25. července 2022 (09:03)
foto: pixabay
V úterý se ochladí a po zbytek týdne očekávají meteorologové maximální teploty do 30 stupňů Celsia.
Tropické teploty byly v tomto týdnu pravděpodobně jen dnes, v úterý se ochladí a po zbytek týdne očekávají meteorologové maximální teploty do 30 stupňů Celsia. V noci na úterý se místy mohou objevit bouřky, úterý bude deštivé, v další dny se přeháňky vyskytnou jen ojediněle, další bouřky hrozí v pátek. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Celkově by měly být nadcházející čtyři týdny teplotně i srážkově průměrné.
"Nový týden začneme slunečným ale také horkým pondělkem," uvedli meteorologové na facebooku. Od dnešních 11:00 do 20:00 platí výstraha před vysokými teplotami, maxima by dnes mohla dosáhnout až na 35 stupňů Celsia. Večer se podle ČHMÚ začne od západu zatahovat a později se přidají i přeháňky nebo bouřky. "Srážky budou postupovat v noci na úterý přes Čechy na Moravu a do Slezska. Noc na úterý bude také velmi teplá, teplota se udrží mezi 20 a 16 stupni Celsia," uvedli meteorologové.
V úterý bude na většině území pršet, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 24 a 28 stupni Celsia. Ve středu a ve čtvrtek už budou přeháňky jen ojedinělé, teploty budou podobné. V pátek se pak opět zatáhne, meteorologové očekávají občasný déšť, přeháňky nebo bouřky.
Mírné ochlazení přijde po týdnu veder. Teploty se v uplynulém týdnu pohybovaly nad 30 stupni, často i nad 35 stupni Celsia. Nejtepleji z celého týdne bylo ve čtvrtek ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia.
Z dlouhodobého výhledu počasí ČHMÚ vyplývá, že následující čtyři týdny se teploty nebudou nijak výrazně lišit od dlouhodobého průměru. Relativně nejchladnější by měl být první srpnový týden. Minimální teploty v něm klesnou na 11 stupňů Celsia, naopak maxima by neměla překročit 24 stupňů.
"Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné, zpočátku až slabě nadprůměrné, zejména v oblastech s bouřkami," uvedli meteorologové. Průměrné úhrny srážek se v jednotlivých týdnech budou pohybovat zpočátku i kolem 20 milimetrů, jinak převážně kolem 15 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Naučná stezka v Brdech seznamuje s nehostinnými podmínkami na svahu vrchu Tok
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu
•Kvalita vody na Orlíku se zlepšila
Další články
Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře
Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. …
DOPRAVA
Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats
V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve …
SPORT
Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci
Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu …
Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu
Záchranná stanice pro živočichy v Hrachově u Sedlčan, kterou provozuje Ochrana fauny …
AKTUÁLNĚ
Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil od 1. července inovovaný systém výstrah …
AKTUÁLNĚ
Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá?
Energo Příbram oznámilo termín letošní pravidelné letní odstávky centrálního zdroje …
AKTUÁLNĚ
Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník
K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na …
AKTUALIZOVÁNO
Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky.
Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v …
LIFESTYLE
Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu
Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde …
AKTUÁLNĚ
Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět
Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala …
AKTUÁLNĚ




