Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku
28. září 2021 (12:14)
Zhruba po čtyřech měsících se v ČR znovu prokázala ptačí chřipka. Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky na Příbramsku, Na místě uhynulo pět hus. Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci, sdělil dnes za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
"Chovatel nahlásil úhyn pěti hus ze svého malochovu. V něm se dále nacházelo 16 slepic a 11 kachen. U jedné z kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku," dodali veterináři. Zbývající drůbež veterináři utratili. V okolí ohniska se vytyčí ochranné a dozorové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky například na přesun drůbeže.
Česká republika tímto přijde o status země prosté ptačí chřipky, což může ztížit obchod s drůbežím masem a vejci se zeměmi mimo Evropskou unii. Status měla od 26. července.
"Virus ptačí chřipky je v populaci volně žijících ptáků evidentně do jisté míry stále přítomný, i když je infekční tlak ve srovnání s chladným zimním a jarním obdobím nízký," uvedl mluvčí. Chřipka se v posledních letech na podzim v ČR nevyskytovala. "Je proto i nadále nutné dodržovat pravidla hygienické bezpečnosti v chovech, zejména zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky," doplnil Majer.
"Virus ptačí chřipky je v populaci volně žijících ptáků evidentně do jisté míry stále přítomný, i když je infekční tlak ve srovnání s chladným zimním a jarním obdobím nízký," uvedl mluvčí. Chřipka se v posledních letech na podzim v ČR nevyskytovala. "Je proto i nadále nutné dodržovat pravidla hygienické bezpečnosti v chovech, zejména zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky," doplnil Majer.
V pásmech okolo ohnisek veterináři vyhlásí mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže. "Budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy," sdělil Majer.
V ČR bylo letos vyhlášeno 38 ohnisek ptačí chřipky, dnešní je 39. V ČR se letos utratilo zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory ČR to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA
Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu
Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků
V roce 2019 bylo příbramské kino nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. A …
AKTUÁLNĚ
Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne
Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD
S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní …
AKTUÁLNĚ
Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů
Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i …
LIFESTYLE
Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz
V Liběchově na Mělnicku se v červenci a počátkem srpna opakovaně objevil jeden jedinec …
AKTUÁLNĚ





