Po 110 letech obnovili v Bohutíně Komenského stromořadí
5. června 2021 (07:30)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Spolu s výsadbou ovocné aleje bylo zkultivováno okolí bytových domů a v obci je třída Karla Petáka, pojmenovaná po řediteli místních škol.
Od soboty 22. května si Bohutínští mohou viditelně připomínat historicky významné události obce. Po více než 110 letech bylo znovu vysázeno Komenského stromořadí navazující na poslední jabloň z tehdejší doby, jež stojí u bytových domů. Jméno Karla Petáka, který zde na konci 19. a začátku 20. století působil jako ředitel obecné školy a první ředitel měšťanských škol pro chlapce a dívky, nese obnovená třída v Bohutíně.
„Na realizaci nově umístěných informačních tabulí, cedule třídy Karla Petáka a výsadbě ovocných stromů se podíleli zástupci obce, majitelé přilehlých nemovitostí a naše kronikářka Olga Říhová,“ přiblížil práce starosta obce Bohutín Ladislav Turek. Infotabule se v různých částech Bohutína objevují již od roku 2018. „Chceme představit turistům, novým obyvatelům, ale i starousedlíkům zajímavosti o obci nejen z dob minulých, ale rovněž ze současného dění,“ vysvětlil Ladislav Turek. Kromě osvěty se obyvatelé Bohutína mohou těšit rovněž z upraveného okolí bytových domů, obec hodlá do budoucna pokračovat i ve výsadbě stromů.
„Bohutín žije v průběhu roku mnoha tradičními akcemi, jimiž jsme známí v širokém okolí. Oživením minulosti je každoroční výstup na vrch Zavírka, které se část lidí účastní v dobovém oblečení,“ doplnil Ladislav Turek. Vrch Zavírka patřil v 19. století k oblíbeným turistickým cílům a jeho zdoláním v historických kostýmech si obec v roce 2019 připomněla 640. výročí svého založení.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA
Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu
Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků
V roce 2019 bylo příbramské kino nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. A …
AKTUÁLNĚ
Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne
Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD
S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní …
AKTUÁLNĚ
Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů
Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i …
LIFESTYLE
Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz
V Liběchově na Mělnicku se v červenci a počátkem srpna opakovaně objevil jeden jedinec …
AKTUÁLNĚ





