Plamínek z Betléma je v Česku, skauti ho na příbramské nádraží přivezou 18. prosince
12. prosince 2021 (18:23)
foto, video: pribram.cz/Tomáš Pečenka/Skauti v loňském roce přivezli Betlémské světlo na příbramské vlakové nádraží 19. prosince
Na příbramské nádraží dorazí vlak s plamínkem zažehnutým v Betlémě v sobotu 18. prosince ve 13:46.
Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je v České republice. Skauti si pro něj kvůli pandemii koronaviru ale ani tentokrát nejeli do Vídně, ráno jej od svých rakouských kolegů převzali na hraničním přechodu Reintal - Břeclav. Na hranici jej přebírali i loni.
"Betlémské světlo je krásná vánoční tradice, které se s oddílem každoročně účastníme, těším se na to moc. Je to pro mne čest, že jsem byla vybrána," řekla přítomným novinářům skautka Amálie Budíková. Zatímco loni se předání uskutečnilo na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen, a to přímo na hraničním mostě, nyní na přechodu Reintal - Břeclav na parkovišti. Obvykle pro něj ale skauti jezdí vlakem do Vídně.
Na rozvozu plamínku po České republice se nic nemění. S Betlémským světlem vyrazili skauti tradičně vlakem nejprve do Brna, kde jej předají diecéznímu biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. O následný rozvoz světla se v sobotu 18. prosince postarají skautští kurýři, kteří budou cestovat vybranými rychlíky i osobními vlaky. Na příbramské nádraží letos dorazí Betlémské světlo v sobotu 18. prosince v 13:46 hod. Přiveze ho osobní vlak ze Zdic, který bude dále pokračovat do Březnice a Rožmitálu pod Třemšínem. Hned druhý den, poslední adventní neděli, se plamínek dostane až na Svatou Horu.
Program tradičního předání Betlémského světla na Svaté Hoře začíná ve středu 22. prosince v 18 hodin. Následně proběhne společné požehnání a každý z přítomných si bude moci připálit své svíčky či lucerny a odnést si Betlémské světlo do svých domovů. V předsíni baziliky bude plamínek k dispozici až do konce kalendářního roku.
Tradice Betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Cílem je šířit zároveň s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. V Česku se o jeho šíření starají skauti a skautky už víc než 30 let. Akce stojí na stovkách dobrovolníků, plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
V Dobříši vypukl požár v areálu Bobcatu
Hasiči právě teď zasahují v Dobříši.
V Příbrami se chystá demonstrace na podporu prezidenta Pavla. Akce proběhne v neděli po celé republice
V neděli 15. února v odpoledních hodinách se v desítkách měst po celé České republice …
AKTUÁLNĚ
Den bezpečnějšího internetu: Vyhraje ten, kdo nePINdá
V úterý 10. února je Den bezpečnějšího internetu. Jedná se o celoevropskou iniciativu, …
Hudba, ženská energie a Dvořákova Vysoká. Cyklus „Setkání s…“ vstoupil do roku 2026
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami otevřel rok 2026 ve znamení hudby, …
Nezaměstnanost na Příbramsku narostla, největší sháňka je po řidičích, ale i kuchařích a číšnících
Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. lednu 2025 celkem 378 547 uchazečů o zaměstnání, …
Prokopka se probouzí. Příbram prodala pozemky, vzniknou učebny, ordinace i služebna městské policie
Na lednovém zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili prodej pěti …
Nepřehlédněte
Svatý Valentýn: evropský svátek, který jsme omylem poslali do Ameriky
A proč se pořád hádáme, jestli ho slavit:
Každý únor se opakuje …
ANKETA
Podezření strážníků se potvrdilo, řidič měl pozitivní test na drogy
Strážníci městské policie při běžné kontrole zastavili řidiče, u kterého vzniklo …
Mosty na hraně životnosti. Kraj chystá velkou stavební rekonstrukci za stovky milionů
Středočeský kraj pokračuje v masivních investicích do silniční infrastruktury. Radní …
Galerie Františka Drtikola: výbor nenašel pochybení, ale měl výhrady. Ředitelka sama požádala o audit
Hospodaření Galerie Františka Drtikola se stalo jedním z nejdiskutovanějších bodů …
Politika




