29. 9. svátek má Michal

Pivovarníky drží nad hladinou státní podpora a úspory

1. prosince 2020   (08:24)
Pivovarníky drží nad hladinou státní podpora a úspory
foto: pribram.cz

Mnoho společností navázaných na gastronomické služby tvrdě postihla protikoronavirová opatření. Výjimkou nejsou ani lokální pivovary. K přežití pomáhají aspoň částečně vládní podpůrné programy, pomoc je však podle některých pivovarníků nedostatečná.


„Pivo je základní potravina. I když došlo k poklesu výroby, pořád něco prodáváme,“ vyjadřuje se k udržení aktivity pivovaru Štěpán Kříž z Pivovaru Hostomice. Firma kompenzuje vzniklé ztráty také díky programu Antivirus – pro číšníky v uzavřených provozovnách a pro lidi ve výrobě. Zaměstnanci s dětmi pobírají ošetřovné. „Pokud to administrativně zvládnu, zkusím požádat o Covid – nájemné, ale pro ‚neúředníka‘ je to opravdu náročné. Ostatní nabídky pomoci jsem nevyužil a čerpám úspory z minulých let a ty, které byly připravené na investice,“ vysvětluje Štěpán Kříž. Závislost na programu Antivirus potvrzuje také Vít Zelenka z Pivovaru Podlesí.
 

Státní podpora nestačí
Lukáš Kordule, ředitel Penzionu a Pivovaru Nový Rybník, upozorňuje, že vzniklé ztráty nelze ale dostatečně pokrývat pomocí státních dotací: „Žádná státní podpora nevykompenzuje náklady na energii, pravidelný servis, údržbu pivovaru, likvidaci surovin a piva a především ušlý zisk. Například v Německu je kompenzováno 70 % tržeb podle hospodaření podniku z minulého roku. Takové řešení i u nás by znamenalo výraznou podporu pro udržení existence podniku.“ Pivovar zažádal o dotaci na podporu zaměstnanců Antivirus a ostatní náklady se snaží pokrývat z finančních rezerv, které však byly z podstatné části využity již v jarní vlně epidemie. „Ovšem i v této nelehké době dochází k tomu, že pokud firma zažádá o pomoc, je pak kontrolována. Zda všechno udělala správně či nepochybila. Vrácení dotace je pro některé podniky likvidační,“ popisuje Lukáš Kordule.
 
Pivovar Herold Březnice státní podpůrné programy zatím nevyužívá. „Požádali jsme však o odklad plateb daní, DPH a spotřební daně,“ udává obchodní ředitel Pivovaru Herold Březnice Tomáš Kopřiva. Výpadek se pivovar pokouší částečně kompenzovat snižováním nákladů v provozu, situace se ovšem výrazně promítne do letošního výsledku hospodaření.
 
Pivní okénka se otevřela pouze někde
Pivovary během pandemie posilovaly nebo zaváděly další prodejní kanály. „Zesílili jsme podporu přímého prodeje piva, v březnickém pivovaru ho prodáváme 24 hodin denně a otvírací doba je samozřejmě přizpůsobena platným opatřením,“ říká Tomáš Kopřiva. V Březnici zřídili pro tento prodejní kanál speciální stránky pivozvratnice.cz. Pivovar se nyní zaměřujeme na prodej dárkových vánočních balení a rozšiřuje dostupnost svých výrobků v maloobchodě.
 

Pivovar Podlesí kromě výdejního okénka ve vlastní restauraci realizuje prodej také prostřednictvím e-shopu. Výdejní okénko patří v pandemii k jedinému způsobu prodeje v hostomickém pivovaru, hlavně na jaře zde pomohla rovněž iniciativa Zachraň pivo. Přes portál si lidé pivo nejen objednávali, ale spoustě z nich přinesl jako první informaci o existenci místního podniku.
 
Pivovar Nový Rybník plánuje a pracuje na nových projektech pro zákazníky na příští rok, proto v tomto roce další prodejní kanály nezavedl. Jeho poloha (sídlí v obci Obořiště a mimo jeho centrum) neumožňuje vždy ekonomickou výhodnost výdejního okénka. „V zimním období jsme závislí na firemních školeních a akcích, které byly ale všechny zrušeny. Výdejní okénko jsme provozovali v první jarní vlně o víkendech. V zimě to kvůli počasí již nemá smysl, prodávali jsme pouze na akci Svatomartinské dny v listopadu,“ uzavírá Lukáš Kordule s nadějí, že snad příští rok snad bude příznivější.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz