Písně Karla Kryla zazní v příbramské hospodě Na Marii
7. dubna 2025 (09:56)
foto: Michal Gerčák / se souhlasem
Koncert k nedožitým 81. narozeninám básníka a písničkáře se uskuteční v neděli 13. dubna od 17.00.
Dvanáctého dubna by Karel Kryl oslavil 81. narozeniny. Vzpomínkový koncert s názvem Vyměň kordy za akordy k nedožitým narozeninám básníka a písničkáře se uskuteční v sále Hornické hospody Na Marii na Březových Horách v neděli 13. dubna od 17.00.
Hudební akce s repertoárem Karla Kryla se v Příbrami konají každoročně, letos již po dvanácté. „Na Marii vystoupí muzikanti Petr Vašina, Michal Pavelka, Tonda Barák, host z Ostravy Pavel Kohn a Příbramská chlapecká skupina,“ představuje interprety Michal Gerčák za pořadatele Open stage a Spolek ve čtvrtek. Vstupenky je možné rezervovat na tel. č. 602 777 888.
Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval Keramickou školu v Bechyni, umělecky se ale vydal jiným směrem. V roce 1968, půl roku po srpnové invazi, mu vyšla první deska s titulní písní Bratříčku, zavírej vrátka. Z Československa odjel v září 1969 na písničkářský festival v západoněmeckém hradě Waldeck. Po dvou týdnech se rozhodl podat si žádost o politický azyl a v Německu zůstal dalších dvacet let.
„Opravdový rozměr národního hrdiny zřejmě seznal až na Koncertu pro všechny slušný lidi, když v pražské Sportovní hale 3. prosince 1989 zjistil, že posluchači znají jeho texty zpaměti. Na záznamu z vystoupení mluví Kryl rázně, ale v hlase má dojetí, když zpívá ‚Děkuji za nezdar: ten naučí mne píli, bych mohl přinést dar, byť nezbývalo síly.‘ Dvacetiletá odluka národního trubadúra od národa skončila tehdy pohádkově,“ zmínil host loňského koncertu, novinář Jan Čáp, v článku pro časopis Téma.
Po revoluci žil hudebník střídavě v Čechách a Německu. Zemřel v roce 1994 v Mnichově na následky náhlé srdeční příhody.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Wikipedie
Michal Gerčák
Wikipedie
Michal Gerčák
autor: Magdalena Rezková
Další články
První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky
Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem
U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. …
AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku
Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem
Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data …
AKTUÁLNĚ
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu?
Spouštíme novou sérii krátkých …
VIDEO
V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování
Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a …
AKTUÁLNĚ
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ




