12. 3. svátek má Řehoř

Piráti chtěli na radnici vyvěsit tibetskou vlajku, návrh zastupitelstvem neprošel

NEPŘEHLÉDNĚTE
15. února 2022   (08:41)
Piráti chtěli na radnici vyvěsit tibetskou vlajku, návrh zastupitelstvem neprošel
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Vyvěšením tibetských vlajek si radnice, krajské úřady či školy v Česku připomínají povstání Tibetu proti čínské okupaci. Město Příbram se v letošním roce nezapojí.


Na včerejším jednání zastupitelstva Příbrami vystoupil za Piráty Antonín Schejbal, který požadoval na radnici vyvěsit tibetskou vlajku. „Tibetská vlajka pro mě není pouze symbolem určitého utlačovaného etnika. Po celém světě bývá používána jako symbol boje proti útlaku a věřím, že se na příbramskou radnici vrátí. Jsem si vědom toho, že vyjadřování se k otázkám mezinárodní politiky není primární náplní rady ani zastupitelstva města. Vyvěsit jednou za rok symbolicky vlajku je však minimum, které bychom měli učinit,“ řekl Schejbal.

„Nyní žijeme spíše ukrajinskou a běloruskou problematikou. Nevím, proč by zrovna Tibet měl být tím, který zastupuje problémy všech států. Uvědomme si, že každý den čekáme, zda pár set kilometrů od nás bude válka či nikoliv,“ oponoval radní Příbrami Jiří Holý (ANO).
Podle starosty Jana Konvalinky (ANO) není věcí samospráv, aby se jakýmkoliv způsobem stavěly k mezinárodní politice. „Tato věc přísluší hlavě státu, vládě a ministerstvu zahraničních věcí,“ řekl Konvalinka s tím, že rozumí poselství vyvěšování tibetské vlajky. „Útlak jakéhokoliv národa, etnika či rasy někým jiným je zrůdný,“ doplnil.

Souhlasili byste s vyvěšením tibetské vlajky?

ANO28 %   (395 hl.)
NE72 %   (1011 hl.)
Zastupitel za TOP-09 Václav Švenda připomněl, že v dřívějších dobách město Příbram vlajku vyvěšovalo. „Chápu slova radního Holého, který poukázal na hrůzné věci, které se dějí na Ukrajině, byl bych pro to, aby se vyvěsily obě vlajky,“ uvedl Švenda.

Zastupitelé v hlasování tento návrh Schejbala nepodpořili. Pro vyvěšení vlajky bylo osm zastupitelů, proti sedm a osm z přítomných zastupitelů se zdrželo.
Tibet byl součástí Číny od roku 1751, v roce 1913 se osamostatnil. V roce 1950 krátce poté, co Čínu ovládli komunisté, však vstoupily na území Tibetu čínské vojenské jednotky. V březnu roku 1959 odpor Tibeťanů vyvrcholil protesty desítek tisíc lidí proti okupantům. Čína ale s nasazením armády protesty potlačila. Počet obětí povstání mezi březnem a říjnem 1959 je odhadován na 87.000 Tibeťanů. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Regionální dobrovolnické centrum (RDSC) pro Středočeský kraj zahájilo první ročník … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Ve čtvrtek 12. března by oslavil narozeniny bývalý český reprezentant a příbramský … NEPŘEHLÉDNĚTE Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Řidiči nejen na Příbramsku by měli zpozornět. Policie se i letos zapojila do akce … DOPRAVA Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného … Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v … FOTO V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Březnici zazní poprvé Ota Balage: Rocková legenda spojí síly s mladými talenty v jedinečném hudebním večeru V Kulturním domě Březnice poprvé vystoupí známý zpěvák Ota Balage + band. A nejen on – … Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Otřesný nález na okraji Vranovic: manželský pár tam v domku provozoval ilegální množírnu Ve Vranovicích u Rožmitálu pod Třemšínem zasahovala v úterý 10. března Policie ČR … BLESKOVÁ ZPRÁVA Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Má mladá generace důvod v Příbrami zůstat? Data i hlasy mladých mluví jasně Otázka, která se v Příbrami vrací stále častěji: Má mladá generace důvod ve městě … NEPŘEHLÉDNĚTE Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Žena v Mníšku tvrdila, že ji někdo napadl s nožem. Policie nasadila služebního psa a kontrolovala kamery Ve středu 11. března se mezi obyvateli Mníšku pod Brdy začala rychle šířit zpráva o … AKTUÁLNĚ
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz