28. 3. svátek má Soňa

Petice žádá setrvání redemptoristů na Svaté Hoře v Příbrami

17. prosince 2024   (07:00)
Petice žádá setrvání redemptoristů na Svaté Hoře v Příbrami
foto: Svatá Hora v Příbrami / FB

V Příbrami vznikla petice žádající setrvání redemptoristů na Svaté Hoře. Iniciativu prozatím podpořilo přes 110 lidí. Petice apeluje na vedení řádu, aby své rozhodnutí o odchodu přehodnotilo a zachovalo kontinuitu duchovní správy Svaté Hory.


V Příbrami vznikla petice, která žádá setrvání redemptoristů na Svaté Hoře. Tento řeholní řád je podle ní s poutním místem neodmyslitelně historicky spjatý. Občanská iniciativa, kterou do včerejšího večera podpořilo přes 110 lidí, vyzývá vedení kongregace redemptoristů, aby rozhodnutí opustit Svatou Horu přehodnotilo. ČTK o tom informoval autor petice Jan Traxler. Odkaz na petici najdete zde https://e-petice.cz/petitions/za-setrvani-kongregace-redemptoristu-na-svate-hore-v-pribrami.html.

Redemptoristé s výjimkou období komunismu Svatou Horu spravují od druhé poloviny 19. století. O jejich odchodu rozhodlo vedení řeholního společenství na Slovensku, které dostalo mandát přehodnotit počet komunit a přítomnost redemptoristů na misích v Česku. Ve zbývajících dvou působištích v ČR, ve farnosti Frýdek a v klášteře v Tasovicích, bude řád v pastorační činnosti pokračovat.

"Žádáme, aby vedení kongregace přehodnotilo své rozhodnutí opustit po 123 letech Svatou Horu, neboť je tento řeholní řád s tak významným poutním místem, jakým Svatá Hora je, neodmyslitelně historicky spjatý," uvádí petice.
Redemptoristé jsou podle ní neodmyslitelnou součástí nejen dějin Příbrami, ale i běžného duchovního fungování Svaté Hory. Řád by měl proto na Svaté Hoře setrvat a nepřerušovat duchovní a historickou kontinuitu tohoto významného centra duchovní činnosti. "Jsme přesvědčeni, že redemptoristé ke Svaté Hoře patří a mají zde své místo a své budoucí úkoly, jimiž je zejména duchovní činnost, kterou nám zde poskytovali a poskytují," uzavírá petice.

Současná podoba Svaté Hory pochází ze 17. století, kdy z ní jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990.

Název řeholní společnosti pochází z latinského slova Redemptor - Vykupitel. Poslání redemptoristů je úzce spjaté s osobou Ježíše Krista, s jeho posláním spásy a vykoupením světa. Kongregaci založil svatý Alfons Maria de’Liguori v roce 1732 ve Scale nedaleko Neapole. Od tohoto roku se řád začal šířit po celém světě. Z Itálie přenesl redemptoristy přes Alpy svatý Klement Maria Houfbauer. Redemptoristé přišli na Slovensko z Čech v roce 1921. V roce 2017 byla založena nová provincie Bratislava-Praha.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce … POZNÁVÁME BRDY Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA Další šumavský rys navštívil Brdy Další šumavský rys navštívil Brdy V Brdech se toulal další rys ze Šumavy. Ten byl ještě v červnu 2025 zaznamenán v … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! Tipy na víkend: Kouzelná Noc s Andersenem, velikonoční dílničky i jízda velikonočním vlakem! O víkendu se bude konat již 26. ročník akce Noc s andersenem. V Příbrami mohou děti … V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí Hasiči v pátek 27. března od přibližně deváté hodiny ranní zasahovali u požáru v obci … AKTUALIZOVÁNO Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři letos vypustí do svých revírů tisíce úhořů říčních. Cílem je obnova … PŘÍRODA Falešný web láká na levné dálniční známky Falešný web láká na levné dálniční známky Policisté varují obyvatele před podvodnými nabídkami při nákupu dálničních známek přes … KRIMI
Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Květen a červen jsou pro osoby samostatně výdělečně činné každoročně nejdůležitějším … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz