22. 4. svátek má Evžénie




Peterková dostala za šíření poplašné zprávy podmíněný trest

27. února 2023   (11:46)
Peterková dostala za šíření poplašné zprávy podmíněný trest
foto: freepik

Žena ve videích, které v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO.


Soud dnes uložil bývalé novinářce Janě Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný.trest s tříletou zkušební dobou. Žena ve videích, které v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.
V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.
"V tomto případě už to nemá s aktivismem nic společného," prohlásil předseda senátu Dušan Doubek. Bývalá novinářka podle něj ve videích skutečně uváděla vědomé nepravdy, kterým část populace uvěřila. Trest uložil soudce na samé spodní hranici trestní sazby. vysvětlil to zejména dosavadní bezúhonností Peterkové. "Nebylo možné uložení trestu pod trestní sazbou," uvedl. Dodal, že žena se jednání dopustila v době epidemie.

Státní zástupce navrhoval Peterkové uložit výchovný dvouletý podmíněný trest. Poukázal na výroky bývalé novinářky o příjezdu amerických tanků či odebírání dětí k očkování. "V každém případě se jedná o poplašnou zprávu," uvedl. Připomněl, že videa natočila v době nouzového stavu. Podle obžaloby ženě hrozilo až osmileté vězení.
Petrková naopak trvala u soudu na tom, že to nebyla ona, ale tehdejší vládní představitelé, kdo lidem úmyslně lhal. "Nejsem to já, ale vláda Andreje Babiš, kdo šířil poplašné zprávy," prohlásila. Dodala, že videa natočila jako vyděšená matka, jejíž děti nemohly chodit do školy. Také podle jejího advokáta někdejší novinářka vědomě nelhala, ale svým výrokům upřímně věřila. V době pandemie navíc podle něj nebylo vždy jasné, které informace jsou relevantní a které jsou již dezinformacemi. Žádal proto, aby soud jeho klientku zprostil obžaloby.

Soud Peterkové už za lži o úmrtích v domě seniorů uložil loni v lednu pokutu 250.000 korun. Žena byla podle serveru Aktuálně.cz součástí skupiny lidí, kteří šířili dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočili na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla Vojenské lesy a statky ČR připravují pro veřejnost oblíbenou akci Brdská lesní bitva. … Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter Dva víkendy, 26 zápasů a 16 vítězství. Příbramský Rasken Gym má za sebou mimořádně … FOTOGALERIE Veterináři zpřísňují kontroly farmářských trhů. Co nejčastěji prodejci a výrobci porušují? Veterináři zpřísňují kontroly farmářských trhů. Co nejčastěji prodejci a výrobci porušují? S příchodem jara začíná v Česku sezona farmářských trhů a s ní i intenzivnější … NEPŘEHLÉDNĚTE HISTORICKÝ ÚSPĚCH SDH LÁZ: Dorostenky vybojovaly bronz na mistrovství republiky HISTORICKÝ ÚSPĚCH SDH LÁZ: Dorostenky vybojovaly bronz na mistrovství republiky Obrovský úspěch a okamžiky, na které se bude v Lázu ještě dlouho vzpomínat. Dorostenky … SPORT Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích. Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v … POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz