Pecková: Středočeský kraj by mohl kvůli zimě čelit další uprchlické vlně
7. listopadu 2022 (12:18)
foto: Středočeský kraj
V případě velkého počtu běženců by kraj mohl znovu otevřít velké asistenční centrum.
Středočeský kraj by podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) mohl kvůli zimě čelit další uprchlické vlně. Pokud by příliv běženců zesílil, měl by se zvýšit počet pracovníků na nynějších registračních místech. V případě velkého počtu běženců by kraj mohl znovu otevřít velké asistenční centrum. Situací se bude příští týden zabývat krajský krizový štáb. Pecková to řekla na dnešní tiskové konferenci v Praze pořádané ke dvěma rokům v čele kraje.
Hejtmanství má podle Peckové po návštěvě vlády na Ukrajině informace o poškozené infrastruktuře v některých městech, některé oblasti budou mít problém s dodávkami vody a vytápěním. "Jsme už upozorňováni na to, že může nastat druhá migrační vlna, samozřejmě to bude přímo úměrně souviset s počasím a samozřejmě i s bezpečnostní situací na Ukrajině," uvedla Pecková.
Připomněla, že se v regionu zaregistrovalo téměř 61.000 ukrajinských uprchlíků, což je druhý nejvyšší počet po Praze. Nejdříve v regionu fungovala tři velká krajská asistenční centra pomoci, nyní se běženci mohou zaregistrovat na pěti regionálních pracovištích cizinecké policie a odboru azylové a migrační politiky v Kutné Hoře, Benešově, Mladé Boleslavi, Příbrami a v Kladně.
Podle Peckové je to model, který zátěž rovnoměrně rozptyluje po celém regionu. "Takže buď zintenzivníme a přidáme lidi do tohoto modelu, nebo kdyby uprchlická krize byla opravdu intenzivní, tak bychom se třeba vrátili k nějakému koncentrovanému asistenčnímu centru," dodala hejtmanka.
Nynější koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců podle Peckové funguje dobře a podařilo se jí zvládnout nejen uprchlickou krizi, ale i covidovou pandemii. Hejtmanka na výroční tiskové konferenci také uvedla, že kraj nadále podporuje malé a střední firmy, pěstounství a programy pro děti z dětských domovů nebo složky Integrovaného záchranného systému. Pokračuje i v digitalizaci, což je podle ní patrné například ve využití středočeského platebního portálu, do nějž je zapojeno už 400 subjektů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Čekání na Vánoce v Příbrami zpestří adventní zastavení a tradiční trhy
•V Příbrami projde lampionový průvod za svatým Martinem
•První děti se podívají do hornického pekla již na konci listopadu
Další články
Meteorologové varují: Situace se dynamicky vyvíjí, energie je na Z a JZ Čech více než včera
Po sobotním bouřlivém počasí, které se prohnalo částečně i naším regionem, můžeme …
AKTUALIZOVÁNO
Zničené náhrobky, pobořená zeď. Poslední židovská památka v Příbrami volá o pomoc
Židovský hřbitov v Příbrami je jednou z nejtišších, ale zároveň nejvýmluvnějších …
HISTORIE
Příbram si dnes připomíná 134 let od březohorské důlní katastrofy. Tragédie, která změnila české hornictví
V neděli 31. května uplynulo 134 let od největší tragédie v dějinách českého rudného …
HISTORIE
Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně
Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. …
LIFESTYLE
Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF
Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open …
SPORT
Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí
ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním …
ROZHOVOR
Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut
Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak …
FOTO
Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky
Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění …
SPORT
Kociánek, drobný klenot brdských lesů
Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších …
POZNÁVÁME BRDY
Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem
Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série …
AKTUALIZOVÁNO




