10. 8. svátek má Vavřinec

Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém

3. prosince 2022   (13:46)
Dalších 6 fotografií v galeriiPeče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém
foto: Muzeum zlata Nový Knín

Betlém, který každoročně vytváří rodina Holobradova, vystavuje Muzeum zlata do 18. prosince.


Nejen zdobí, ale i chutná. Betlém vytvořený z perníku nyní vystavuje vedle řady dalších z „nejedlých“ materiálů Muzeum zlata v Novém Kníně. Kromě malebnosti instalace si obdiv zaslouží také úsilí, které při každoroční práci vynakládají jeho tvůrci.

„V roce 2002 jsme dostali vykrajovátka na betlém, a tak nám nezbylo nic jiného, než ho upéct a vystavit v Libčicích ve výloze obchodu,“ vrací se k prvotnímu impulsu s pragmatickým nadhledem Josef Holobrada. Přípravy a pečení jsou „rodinným podnikem“. Holobradovi svůj betlém několikrát zapůjčili také na prodejní výstavu do Dublovic a dostalo se mu rovněž mediálního ocenění. V roce 2010 vyhrál soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu televize Nova. Následující rok už ho vystavovali v Novém Kníně, kde zůstává dodnes.
První přípravy začínají v létě, kdy se domlouvá, jak bude betlém vypadat. Do pečení se rodina pouští už v září, aby perník dobře vyschnul. Následuje výroba podesty z polystyrenu a sádry, poté se upravují chaloupky broušením a vyřezáváním okének. Dalším krokem je zdobení a malování, jenž dodá tváře desítkám perníkových postav a zvířat a venkovským obydlím pohádkovou atmosféru.
Kromě spousty práce se na betlém spotřebuje slušná porce surovin: osm kilogramů mouky, půldruhého kilogramu medu a tři kilogramy moučkového cukru. Při výrobě „padne“ padesátka vajec, tři másla, po osmi baleních perníkového koření a prášku do pečiva a půl litru rumu. Dílo pak drží pohromadě deset polystyrenových desek a patnáct kilogramů sádry, osvětleno je žárovkami.

„Před odvozem na výstavu vše naaranžujeme na upravenou podestu. Poslední, co uděláme je osvětlení,“ popisuje Josef Holobrada. Po otevření výstavy dělá betlém radost návštěvníkům, Holobradovi se z něj většinou těší až do konce února. Po rozebrání pak betlém „věnují“ domácí drůbeži, která ho sezobe.
Výstava betlémů je v muzeu v Novém Kníně otevřena až do 18. prosince. Spolu s perníkovým betlémem od rodiny Holobradových zde uvidíte jesličky z keramiky, dřeva nebo papíru a také Třebechovický Vokounův betlém.

Fotogalerie

Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (1) Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (2) Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (3) Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (4) Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (5) Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém (6)

foto: rodina Holobradova (z přípravy betléma), Muzeum zlata Nový Knín (z aktuální výstavy betlémů)/PR

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí … DOBŘÍŠ Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní … AKTUÁLNĚ Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. … ZAJÍMAVOSTI Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kraj přispěje středočeským policistům na minikamery, na speciální komoru na … AKTUÁLNĚ Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení … AKTUÁLNĚ První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní … Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Manuál je práce. Automat je pohodlí. A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl … ZAJÍMAVOSTI Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz