27. 1. svátek má Ingrid
Pavel Nový: Spal jsem tři a půl měsíce, mám naspáno do foroty

Nepřehlédněte
18. listopadu 2019   (17:45)
Pavel Nový: Spal jsem tři a půl měsíce, mám naspáno do foroty

Herec Pavel Nový v roce 2007 onemocněl a ochrnul, tři a půl měsíce byl v kómatu. Vše rozcvičil a vrátil se do divadla. Za roli ve filmu Bába z ledu získal ocenění Český lev


Není snad Příbramáka, co nezná Pavla Nového. Herce, který i v těch největších mrazech vždy po městě chodil v krátkých kalhotech. Příbram však není jeho rodné město. Pochází ze Šumavy, do města na úpatí Brd se poprvé dostal v době, kdy jeho tatínka komunisté zavřeli do koncentračního tábora Vojna.

Byla to právě Příbram, kde začínal s divadlem. Před kamerou stál poprvé již ve třinácti letech v rodinném filmu V. Vorlíčka Kuřata na cestách. Roku 1989 se stal členem pražské Ypsilonky, kde působí dodnes. V roce 2007 onemocněl a ochrnul. Pět měsíců strávil v Kladrubech. Vše rozcvičil, vrátil se do divadla a natočil film Bába z ledu. Za roli v tomto filmu získal ocenění Český lev. V současnosti ho můžeme vidět třeba v představení Prodaná nevěsta či Horké to někdo rád.

„Když jsem marně čekala na Pavla Nového před domluvenou schůzkou v Ypsilonce a zavolala mu, kde je, odpověděl: "Promiň starému člověku." Tak to ale vůbec není, Pavel Nový srší energií, neustále se usmívá a užívá si života," říká Saša Merunková, která si s ním povídala nejen o divadle. 

Jak je na tom Pavel Nový se zdravím?
Zaplať Pán Bůh, skvěle, skvěle, skvěle!

Říkal jste, že se sejdeme po zkoušce v divadle, co nového zkoušíte?
Zkoušíme hru, kterou vymyslel Honza Schmid. Je to o ulici, ve které je naše divadlo, proto se také hra jmenuje Spálená 16. Tahle ulice má pohnutý osud. Bylo to místo smetiště a odpadu mezi Starým a Novým městem, které Vladislav Jagelonský rozparceloval a rozdal s tím, že do roka tam musí vzniknout firma, prostě fungující živnost. Když nevznikla, tak to místo bez náhrady zabavil a parcelu dal někomu jinému. Což bylo docela dobré a po husitských válkách kupodivu tato země prosperovala. Původně tu byla Kovářská ulice, ale vyhořela, a tak od té doby to je Spálená ulice.

Ale pojďme se dostat do Příbrami, protože Vy jste odtamtud. Jste rodák?
Ne. Já jsem se do Příbrami dostal, protože mi komunisti zavřeli tatínka a musel do koncentračního tábora Vojna u Příbrami a tam strávil necelých pět let. My jsme ze Šumavy, kde byl tatínek sládkem v pivovaře. Tam se ale po propuštění z lágru nemohl vrátit, protože to bylo kilometr od hranic, kousek od imperialistů. To mu jako živnostníkovi neprošlo. Tak loupal kůru ze stromů na nádraží a nakládal to na vagóny. Ale na obživu to moc nebylo, proto se vrátil k uranovým dolům. Tady dostal do dvou let byt, proto jsme se dostali do Příbrami. To mi bylo jedenáct let.

A tady v Příbrami jste začínal s divadlem?
Ano, tady. Já jsem u divadla z protekce.  Třikrát jsem dělal zkoušky na školu a nevzali mne. Ale teď se jim pomstím, protože mi nabídli, abych učil na DAMU. Budu tam mít pro studenty seminář, pod dohledem některého jejich pedagoga, protože nemohu učit, když nemám vysokou školu. Moc se na to těším.

Rád na začátky v Příbrami vzpomínáte?
To jo, ale na to město moc ne, to město dodneška funguje prachmizerně. Z původních obyvatel tam moc nezbylo, byla jich hrstka. Koneckonců Jan Drda o něm napsal Městečko na dlani, i Vyšší princip se tu odehrával. Pak se tam díky uranovému průmyslu po válce stěhovali lidé z různých míst, také z Jáchymova. Vlastně i my jsme náplavy, i když moje děti se tu narodily a moje vnoučata také. Ale město samotné mi až tak k srdci nepřirostlo.

Místo je to super, které leží na kraji Brd. Je to kousek k Vltavě, 60 kilometrů do Prahy, 60 do Plzně, 100 do Budějovic, 50 do Písku, zkrátka je to všude kousek. A dokonce jsme už součástí Pražské integrované dopravy, což je skvělé. Až na novinky, jako například takové, že stanoviště autobusů posunuli od Ženských domovů za Smíchovské nádraží. To mi nesmírně komplikuje život, protože tam není nic pro mrzáky jako jsem já. Musím z metra jen po schodech a ty mi trvají dlouho. U Ženských domovů jsou jezdící schody. Na druhou stranu si nesmím stěžovat. Paní primářka Kolatovská v Kladrubech říkala – cokoliv děláš, rehabilituješ.

Když jste zmínil Kladruby, jak jste tam byl dlouho?
Prvně půl roku a podruhé čtvrt roku. A ještě mám v plánu další rekondiční pobyt, pořád si říkám, až budu mít čas a já ho pořád nemám. Tak aby nebylo pozdě.

Jaký to byl pocit, během té nemoci, když jste mohl hýbat jen očima, co se Vám honilo v hlavě?
Nic, naštval jsem se, dostal jsem vztek a odešel jsem do kómatu, šťasten, že odcházím. A spal jsem tři a půl měsíce. Na druhou stranu to je dobré, mám naspáno do foroty.

Čím to, že jste se dokázal zdravotně vrátit, jak Vám to lékaři odůvodnili?
V popisu choroby je: totální zánět nervové soustavy a pro 50 procent lidí to je smrtelné. Se mnou to fláklo, ale na štěstí už ve špitále, na pokoji a v přítomnosti sestřičky. Ta okamžitě zalarmovala doktory, ti mne rozbušili, hned jsem měl kyslík, antibiotika, takže štěstí v neštěstí.

Jste sportovec, hrála tam roli Vaše fyzička?
Pan primář Bilina říkal, že jsem to možná přežil díky těm kraťasům, díky mé otužilosti 

Nedávno jste dostal za roli ve filmu Bába z ledu Českého lva, kde plavete ve Vltavě. Mimochodem, je to krásný film, otužoval jste se?
Já nemusel trénovat a otužovat se. Já od dětství vyrůstal na Šumavě a myslíte, že když jsem v zimě spadl do rybníka nebo do řeky, že jsem se běžel domů převléknout? To se na mě tepláky zlomily a pak jsem led oloupal.

Tak to nemusel režisér představitele dlouho hledat..
Na tu roli bylo málo adeptů, jenom Jaroslav Dušek a já. Ten zase chodí bos. Tak jen paní Kronerová si musela zvykat. No, ze začátku zkoušela takové fligny, jako jestli by nebyl neopren tělové barvy. Nakonec to dala a dodnes si o tom povídáme. Stýkáme se, hrajeme spolu jedno představení v Ypsilonce.

Z čeho máte v poslední době největší radost?
Dokonce sám ze sebe. Žiju a mám 11 let navíc, tak se raduju ze všeho kolem mne, z každého dne. Jsem šťastný v divadle, doma, mám výbornou rodinu, mám skvělá vnoučata, děti. Nemohu si naříkat. Prostě se nezabývám podružnými věcmi, které by člověka trápily. Vím, že noviny a sdělovací prostředky pitvají, co je špatně a co hrozí, koneckonců je to jejich úkol, a tak nám ukazují stav světa v té horší podobě. Ale já tvrdím, že je daleko víc těch slušných a poctivých lidí, jen prostě nejsou vidět, jako tolik ty blbci a křiklouni.

Pavel Nový stál před kamerou poprvé již ve 13ti letech v rodinném filmu V. Vorlíčka Kuřata na cestách. První větší příležitosti získal až koncem 70. let ve snímcích Balada pro banditu a Postav dům, zasaď strom. Popularitu a oblibu u širšího publika mu však přinesla teprve postava zvukaře Pepy z české veselohry století S tebou mě baví svět. Během své kariéry vytvořil několik desítek filmových rolí, výraznou stopu v jeho filmografii posledních let zanechala spolupráce s režisérem Janem Švankmajerem na filmech Spiklenci slasti a Otesánek. Jeho filmové role nemají výraznější žánrové vymezení, hrál v komediích, dramatech i kriminálkách. V 90. letech se také prosadil jako osobitý moderátor TV pořadů se zábavně sportovní tématikou. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Saša Merunková

autor: mir

Nepřehlédněte

Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Nepřehlédněte Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Nepřehlédněte Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Nepřehlédněte


Další články

Starostou Dobříše bude Pavel Svoboda Starostou Dobříše bude Pavel Svoboda Pro Svobodu v čele radnice zvedlo ruku 13 z 15 přítomných zastupitelů, jeden byl proti a jeden se zdržel hlasování. 27. ledna 2020   (19:22) Ruční tkaní nepatří do skanzenu. Žáci dostanou tkalcovský stav Ruční tkaní nepatří do skanzenu. Žáci dostanou tkalcovský stav Osmilistový tkalcovský stav bude součástí nové ergoterapeutické dílny. Využijí ji hlavně žáci se zdravotním postižením 27. ledna 2020   (18:30) Příbram dá sprejerům svou vlastní zeď Příbram dá sprejerům svou vlastní zeď Nová plocha pro legální graffiti vznikne na jaře v areálu Nového rybníka, na plotě místního skateparku 27. ledna 2020   (15:06) Pátrání: Řidič ve městě předjížděl a nebezpečně vybržďoval Pátrání: Řidič ve městě předjížděl a nebezpečně vybržďoval Neviděli jste tento incident? 27. ledna 2020   (12:40) Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Příbramská nemocnice kvůli chřipce omezuje návštěvy Omezení platí až do odvolání. 27. ledna 2020   (10:00) Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38)
Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39) Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost  přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě Žáci a studenti z okolí Brd mají poslední možnost přihlásit se do mezinárodní soutěže o přírodě Děti a studenti z okolí Brd budou mít i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této soutěže, v níž o úspěchu rozhodují znalosti o lesích, lesnictví a přírodě, pro ně v úterý 18. února 2020 v Obecnici zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS) 25. ledna 2020   (15:02) Příbramskému divadlu i kinu loni přibylo návštěvníků Příbramskému divadlu i kinu loni přibylo návštěvníků Divadlu Antonína Dvořáka v Příbrami loni přibylo návštěvníků. Jeho představení zhlédlo téměř 66.000 diváků, meziročně asi o 8000 více. Velký nárůst návštěvnosti byl také v kině. 25. ledna 2020   (12:05) Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Chcete rušit noční klid venkovní zábavou nebo koncertem? Nastal čas podat žádost Zastupitelstvo města Příbrami každý rok přijímá Obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Nyní nastala doba, kdy je možné podávat náměty na udělení výjimky z této vyhlášky. 25. ledna 2020   (09:27) Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Nepřehlédněte Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29) Martin Erat na zimním stadionu v Příbrami Martin Erat na zimním stadionu v Příbrami Na ochozu zimního stadionu se otevřela značková prodejna vybavení a potřeb pro hokejisty značky Bauer. Pásku pomohl přestřihnout i špičkový hráč Martin Erat 22. ledna 2020   (14:42) Tým Martina Macíka je zpět v Česku. Dakar pro ně však nekončí. Teď si ho užijí s fanoušky Tým Martina Macíka je zpět v Česku. Dakar pro ně však nekončí. Teď si ho užijí s fanoušky Členové týmu Big Shock Racing získali nejvyšší české umístění, 5. místo mezi kamiony, a současně se stali nejlepším privátním týmem kategorie 22. ledna 2020   (11:55) Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Lucie Pudilová má před sebou zápas proti Američance Justine Kish. Aby se udržela v UFC, musí soupeřku porazit Pudilové půjde o hodně. Ze šesti zápasů v UFC vyhrála pouze dva, přičemž prohrála poslední tři zápasy za sebou. 22. ledna 2020   (09:01) Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Chátrající domy hyzdí město a ohrožují kolemjdoucí Okna s vytlučenými skly, padající omítka a rozpadlá střecha. Vzhled ulic kazí řada nemovitostí, o které se jejich majitelé nestarají. 22. ledna 2020   (05:59) Teplárna dokončuje úpravu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Teplárna dokončuje úpravu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Koncem minulého týdne proběhla úspěšná tlaková zkouška jednoho z předělávaných kotlů. 21. ledna 2020   (17:25) Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz