Pavel chce jednat s vládou o rozpočtovém určení daní pro kraje
AKTUALIZOVÁNO
6. března 2024 (13:03)
foto: Středočeský kraj
S hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) prezident dnes na krajském úřadě jednal také o stavu silnic v regionu či problémech s dostupností škol.
Prezident Petr Pavel chce jednat s vládou o rozpočtovém určení daní pro kraje. Jeho výpočet podle něj není systémově správný a jde o dlouhodobý problém nejen Středočeského kraje, ale i ostatních regionů. Pavel to řekl na dnešní tiskové konferenci na úvod své dvoudenní návštěvy středních Čech.
"Už od roku 2005 nedoznal vzorec výpočtu rozpočtového určení daní pro kraje změny a mezitím samozřejmě došlo k výrazným změnám u všech krajů, takže debata o tom, jakým způsobem ten vzorec upravit, je namístě," uvedl Pavel.
Téma probíral několikrát s vládou, ministrem financí a premiérem a chce v tom pokračovat. Nepřijde mu systémově správné, aby koeficient výpočtu u obcí byl podrobován po určitém období a na základě jasně daných kritérií revizi a u krajů tento princip neplatil.
Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že rozpočtové určení daní bude příští čtvrtek hlavním tématem jednání Asociace krajů v rezidenci primátora v Praze. "Pevně doufám, že se najde většina krajů, které se připojí ke změně, kterou navrhujeme," uvedla. Připomněla, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) deklaroval, že když bude pro změnu osm krajů ze 14, bude zařazena k projednání v Poslanecké sněmovně.
Pavel s Peckovou dnes na krajském úřadě jednal také o stavu silnic v regionu, které ničí nadměrná doprava, či problémech s dostupností škol všech stupňů, souvisejících s nárůstem počtu obyvatel. Probrali i dostupnost zdravotní péče a další témata. Prezident připomněl, že střední Čechy jsou dvanáctým regionem, do nějž zavítal. Dosud absolvoval několikadenní návštěvy devíti českých krajů a do dvou zamířil ještě před inaugurací. Pecková mu poděkovala za to, že si na cestu po regionu našel čas. Podotkla, že vzhledem ke složité zahraničně politické situaci je jeho role prioritní v zahraniční politice. Jako dárek mu předala sekeru od regionálního výrobce těchto nástrojů.
Pavel z krajského úřadu zamířil na setkání s klienty domova pro seniory v Berouně. Čeká ho ještě debata se starosty v sokolovně v Křivoklátě na Rakovnicku o chystaném Národním parku Křivoklátsko a návštěva věznice ve Vinařicích na Kladensku. Prezidentova manželka si prohlédne ženskou věznici ve Velkých Přílepech u Prahy. První den návštěvy uzavře debata s veřejností na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně. Ve čtvrtek hlava státu zamíří mimo jiné do skláren Kavalierglass v Sázavě na Benešovsku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Prezident Pavel dnes zahájí dvoudenní návštěvu Středočeského kraje
•Do čtvrteční jízdy Prahou se ze středních Čech zapojí minimálně 250 traktorů
•Revitalizace Milínské začne nejdřív v polovině příštího roku
Další články
Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo
Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám …
NÁZOR
Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2
Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím …
SPORT
TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu
V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem …
AKTUÁLNĚ
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna
Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který …
HISTORIE
V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů
Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny
Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně …
AKTUÁLNĚ
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO




