Pavel a Babiš se na Blesk.cz střetli kvůli euru, Ukrajině či Agrofertu
19. ledna 2023 (10:53)
foto: Petr Pavel/PR
První polovina hodinového vystoupení se točila kolem kampaně, bývalý premiér Babiš v ní hájil své billboardy kritizované za strašení válkou.
Hlavně o podobě kampaně před druhým kolem prezidentských voleb hovořili v úvodu dnešní debaty na webu Blesk.cz Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO). Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel nesouhlasil s názorem, že by jeho kampaň nebyla aktivní a hlavně reagovala na jeho oponenta. Bývalý premiér Babiš pak odmítl, že by se inspiroval negativní kampaní prezidenta Miloše Zemana před druhým kolem posledních voleb.
Pavel a Babiš se poprvé utkali ve středu na serveru Deník.cz, kam se připojili prostřednictvím videa ze svých kanceláří. Dnes dorazili do studia Blesku, kde byli usazeni v křeslech proti sobě. Kandidáti se podobně jako dříve přeli o to, zda je Pavel vládním kandidátem, neshodli se ale třeba ani v tom, zda spolu v době Babišova působení v čele ministerstva financí jednali o rozpočtu armády.
Babiš hájil svůj kritizovaný billboard s heslem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Po kritice chce slovo voják nahradit slovem generál. "Billboard je hlavně o mně, já mluvím o míru," řekl Babiš. Podle Pavla by však i verze s generálem byla neuctivá a urážlivá a expremiér by se měl dotčeným omluvit. Uvedl, že vojáci nemají cíl někoho vtahovat do války, usilují naopak o to, aby žádná nebyla. Války nezačínají vojáci, ale politici, dodal.
Pavel odmítl, že by jeho kampaň byla reaktivní. "Mluvím o tom, že chci vrátit prezidentskému úřadu vážnost, důstojnost, je to aktivní přístup ke kampani," uvedl. Babiš popřel, že by se před druhým kolem inspiroval negativní kampaní prezidenta Miloše Zemana namířené proti Jiřímu Drahošovi před pěti lety. Zeman tehdy spojil Drahoše s přijímáním migrantů. "Určitě ne," řekl Babiš.
V závěru debaty si mohli kandidáti navzájem položit otázku, Babiš se na Pavla obrátil s dotazem, proč prosazuje přijetí eura, proti kterému se staví bývalý premiér. Pavel uvedl, že ze společné evropské měny by se neměl dělat strašák a měla by se kolem ní vést racionální debata. Podpora přijetí eura podle něj neznamená, že by ho Česko zavádělo "hned teď".
Pavel se naopak ptal, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Babiš řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.
Pavel se naopak ptal, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Babiš řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.
Babiš zopakoval, že by zkusil jako prezident podpořit řešení války na Ukrajině tím, že by usiloval o mírový summit v Praze. Pavel to označil za plácnutí do vody, dokumentuje to podle něj Babišův chaotický přístup k zahraniční politice. Mírový plán musí podle něj zajistit organizace, ve kterých je Česko členem a má v nich své zástupce.
Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí a hovořil o hrozbě "nové totality".
Oba účastníci finále prezidentských voleb by se měli střetnout ještě v debatách televizí Prima a Nova. Babiš odmítl účast v debatě České televize. Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna.
Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí a hovořil o hrozbě "nové totality".
Oba účastníci finále prezidentských voleb by se měli střetnout ještě v debatách televizí Prima a Nova. Babiš odmítl účast v debatě České televize. Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•ŘSD spustilo nový web informující o aktuálně prováděné zimní údržbě
•Začalo 1. kolo volby prezidenta, voliči mají na výběr osm kandidátů
•Cigarety kvůli zvýšení daně letos zdraží nejméně o čtyři koruny
Další články
Má příbramská hornická píseň jiný příběh? Historický výzkum naznačuje, že ano
Píseň Hluboký náš důl patří k současným nejznámějším motivům příbramské hornické …
AKTUÁLNĚ
Příbramskem projede cyklistický závod ve stylu Tour de France. Řidiče čekají uzavírky
Silnice na Příbramsku ovládnou v sobotu 20. června tisíce cyklistů. Regionem totiž …
SPORT
Kraj podpoří příbramské divadlo milionem korun
Středočeští zastupitelé schválili přidělení mimořádných dotací pro scény v Kladně, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
/FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem
Jiráskovy sady se dnes oficiálně vrátily. Po dvou letech stavebních prací, uzavírek, …
AKTUÁLNĚ
Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát
S příchodem Týdne invazních druhů vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy
Svatá Hora se o víkendu znovu rozzáří slavností, která má kořeny až v roce 1732. …
KULTURA
Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi
Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek …
DOPRAVA
Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři
Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí
Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v …
KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů
Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a …
AKTUÁLNĚ




