Pátrání po záhadách a komentovaná vycházka. I tak oslaví knihovna své kulatiny
26. září 2020 (07:05)
foto: pribram.cz
Říjnový program Knihovny Jana Drdy doplní speciální akce pořádané v rámci 120 let od jejího založení.
Příbramská Knihovna Jana Drdy připravila pro veřejnost několik akcí spojených s letošním 120. výročím instituce. Již od pondělí 28. září se děti vydají na dobrodružnou výpravu po Příbrami. Hra s názvem Oslavenci na stopě začíná v Ústřední půjčovně pro děti v budově knihovny na náměstí T. G. Masaryka, kde jsou přichystány mapy a instrukce k pátrání. „Potom už stačí rozlousknout šest záhad a na závěr si vyzvednout odměnu,“ pozvala malé dobrodruhy Katka Nolčová z PR oddělení knihovny. Hra potrvá do 4. října.
V pátek 16. října se zájemci projdou po bývalých adresách knihovny. Vycházku po místech, kde se v uplynulých 120 letech knihovna nacházela, doprovodí komentářem knihovnice Eva Zajíčková.
Říjnový program je naplněn dalšími, pravidelnými i novými, aktivitami pro všechny věkové kategorie. Ve středu 7. října od 18.00 si zájemci poslechnou živý přednes literárních děl. Další Noc literatury se tentokrát odehraje pouze na jednom místě, a to v nedávno otevřeném klubu Junior. „Uslyšíte ukázky z nových knih evropských spisovatelů, které pro tuto příležitost vybrala Česká centra. Milými hosty večera budou básnířka, prozaička, výtvarnice, překladatelka z polštiny, slovinštiny, italštiny a francouzštiny Lenka Kuhar Daňhelová a sportovní komentátor, moderátor a ‚Dvojtáta‘ Vojtěch Bernatský,“ ve zkratce představila náplň večera a noci Katka Nolčová. Poslední čtení začíná ve 23.00.
Šestého října knihovnu navštíví astronom, fotograf a cestovatel Petr Horálek, který povypráví o skrytých příbězích hvězdných portrétů. „Ať už schované přímo v záběru, nebo neviditelně za hledáčkem foťáku či hluboko v duši fotografa. Poslechněte si některé z nich,“ láká anotace.
Hned dvě setkání s osobnostmi vědy a literatury nabídne knihovna ve čtvrtek 22. října. V on-line přednášce od půl deváté, pořádané v rámci každoměsíčních pořadů Brain & Breakfast, promluví Sara Polak o umělé inteligenci a jejím možném společenském dopadu. Od 17.00 se ocitnete „Dvakrát dole, jednou nahoře“ se spisovatelkou Marcelou Mlynářovou. Na devadesátiminutové setkání je doporučeno rezervovat si místo.
Na říjen knihovna chystá také velký výprodej knih (5.–9. října) nebo výlet do Mníšku pod Brdy (8. října). Nebudou chybět ani pravidelná setkání genealogů (19. října) a milovníků umění (20. října). V úterý 27. října proběhne křest nového vydání knihy Josefa Velfla Památky Příbrami v obrazech.
Malé čtenáře, rodiče a prarodiče přivítá pobočka Škola na 7. základní škole v Příbrami na společném čtení knížky Vynálezce Alva (8. října od 17.00). Ti ještě menší se vydají „S knížkou do života“ během Hry zvuků Štěpánky Čížkové. Do hlavní budovy knihovny jsou zvána i miminka, místa na 27. října (od 8.30 a 10.30) je třeba rezervovat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT




