14. 12. svátek má Lýdie

Pasáčkem v dnešní době? Proč ne

26. října 2018   (06:07)
Dalších 5 fotografií v galeriiPasáčkem v dnešní době? Proč ne

Stádo má splněno, na zimu se vrací domů. Aniž by si toho byly kozy a ovce vědomy, udržoval jejich apetit cenná území.


 
Koncem května dorazilo unavené stádo 160 koz a ovcí do Jinec. Zvířata a jejich pasáčci měli v nohách 30 km, které urazili z Českého krasu, kde se stádo páslo na stepních trávnících přírodní rezervace Kobyla u Koněprus.

V lokalitě Vystrkov u Jinců je čekalo po náročné túře mnoho šťavnaté pastvy na 13 ha. Aniž by si toho byly kozy a ovce vědomy udržoval jejich apetit cenné území bez vysoké trávy a ukáznil také křoviny a náletové dřeviny. Díky stádu tak o místo na slunci nemusí bojovat netypické teplomilné rostliny, jako jsou rozchodníky, růže galská či vikev hrachovitá, které se v této lokalitě vyskytují.

„Od pastvy na Vystrkově si slibujeme nejen údržbu bezlesí, ale také ochranu zdejších trilobitů a dalších zkamenělin. Jejich sběratelé tu neváhají ve velkém vykopávat díry a hrozí, že bychom o toto cenné přírodní dědictví mohli rychle přijít. Stádo je hlídáno pastevcem a psem, což by mohlo sběratele odrazovat,“ vysvětlil před časem Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Letní údržba končí, stádo má splněno. Včera se podařilo našemu redaktorovi náhodně zachytit jeho přesun domů. Kromě pasáčků udržovalo pořádek také několik čiperných border kolií.
 
 

 
Koncem května dorazilo unavené stádo …

Fotogalerie

Pasáčkem v dnešní době? Proč ne () Pasáčkem v dnešní době? Proč ne (1) Pasáčkem v dnešní době? Proč ne (2) Pasáčkem v dnešní době? Proč ne (3) Pasáčkem v dnešní době? Proč ne (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
brdy.ochranaprirody.cz foto: mip

autor: jkDalší články

Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07) Skokem pod vlak vyhasl lidský život Skokem pod vlak vyhasl lidský život K tragické události došlo dnes u Staré Huti na Příbramsku 12. prosince 2019   (20:17) AKTUALIZOVÁNO Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Výši škody vzniklé požárem vyčíslil vyšetřovatel na jeden milion korun. Včasným zásahem hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění. 12. prosince 2019   (17:14) Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz