Parkoviště a parkovací místa – věčně bolavé téma. Na některé z otázek čtenářů odpovídá starosta města Ing. Jindřich Vařeka
ROZHOVOR
7. června 2018 (06:13)
Ve chvíli, kdy byla projektována většina příbramských domů, architekti netušili, že se vozový park obyvatel rozroste do takových rozměrů, že auta téměř pohltí město.
Parkování v Příbrami je nevděčným tématem. Místa stále chybí, po budování nových parkovišť volají obyvatelé všech částí města. Na druhou stranu nikdo nechce žít na asfaltových, v létě rozpálených plochách, kde by místo na trávě běhaly děti mezi auty.
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA




