Parkoviště a parkovací místa – věčně bolavé téma. Na některé z otázek čtenářů odpovídá starosta města Ing. Jindřich Vařeka
ROZHOVOR
7. června 2018 (06:13)
Ve chvíli, kdy byla projektována většina příbramských domů, architekti netušili, že se vozový park obyvatel rozroste do takových rozměrů, že auta téměř pohltí město.
Parkování v Příbrami je nevděčným tématem. Místa stále chybí, po budování nových parkovišť volají obyvatelé všech částí města. Na druhou stranu nikdo nechce žít na asfaltových, v létě rozpálených plochách, kde by místo na trávě běhaly děti mezi auty.
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR




