Parkoviště a parkovací místa – věčně bolavé téma. Na některé z otázek čtenářů odpovídá starosta města Ing. Jindřich Vařeka
ROZHOVOR
7. června 2018 (06:13)
Ve chvíli, kdy byla projektována většina příbramských domů, architekti netušili, že se vozový park obyvatel rozroste do takových rozměrů, že auta téměř pohltí město.
Parkování v Příbrami je nevděčným tématem. Místa stále chybí, po budování nových parkovišť volají obyvatelé všech částí města. Na druhou stranu nikdo nechce žít na asfaltových, v létě rozpálených plochách, kde by místo na trávě běhaly děti mezi auty.
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA




