Parkoviště a parkovací místa – věčně bolavé téma. Na některé z otázek čtenářů odpovídá starosta města Ing. Jindřich Vařeka
ROZHOVOR
7. června 2018 (06:13)
Ve chvíli, kdy byla projektována většina příbramských domů, architekti netušili, že se vozový park obyvatel rozroste do takových rozměrů, že auta téměř pohltí město.
Parkování v Příbrami je nevděčným tématem. Místa stále chybí, po budování nových parkovišť volají obyvatelé všech částí města. Na druhou stranu nikdo nechce žít na asfaltových, v létě rozpálených plochách, kde by místo na trávě běhaly děti mezi auty.
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Když se vybuduje nové parkoviště, jako mávnutím proutku je opět zaplněné, ponejvíce využité jako odstavné těmi, co dojíždějí autobusem do Prahy a potřebují se pouze popovézt k zastávce. Co s tím? Platit ho a vyhnat tak dojíždějící za prací někam jinam? Pak však budou platit všichni bez výjimky a je tu opět téma k diskuzi.
Na některé otázky, které se vyrojily pod články o parkování, jsme pro vás hledali odpovědi u starosty Ing. Jindřicha Vařeky.
Z jakých prostředků byla hrazena výstavba parkoviště u nemocnice a z jakého důvodu je zpoplatněno?
„Výstavba parkoviště u nemocnice byla hrazena výhradně z prostředků města. Zpoplatněno bylo toto parkoviště proto, že jeho primárním účelem je zajistit možnost parkování návštěvníkům nemocnice, nikoli vytvořit v centru města odstavné parkoviště.
Zkušební provoz v nezpoplatněném režimu celkem jednoznačně oprávněnost takové obavy potvrdil.“
Budou nějakým způsobem zvýhodněni invalidé a mají svá vyhrazená místa na novém parkovišti na Nováku?
„Děkuji za velmi trefnou připomínku, dosud nemají, ale bude tak učiněno.“
Která nezpoplatněná parkoviště mohou lidé využít místo parkování přímo v areálu Nového rybníka?
„Zcela volné a nezpoplatněné je parkoviště u „Flusárny“. Víkendové parkování kamionů bude vytlačeno mimo město.“
Bude do budoucna ustanoven trvalý zákaz vjezdu do staré Milínské ulice – s ohledem na vznikající in-linovou dráhu?
„Ano, bylo by zcela proti pravidlům i zdravému rozumu nechat „in-linisty“ kličkovat mezi automobily.“
Lidé se odvolávají na neplacená parkoviště v jiných městech, jak jsme na tom v Příbrami ohledně poměru placeného a neplaceného parkování?
„Zajímavá otázka. Počet neplacených parkovacích míst zjistit prakticky nelze, avšak zcela určitě by bylo možné spočítat poměr: počet placených parkovacích míst/celkový počet automobilů ve městě a porovnat tento zlomek s ostatními městy, tedy pokud by se nám takové údaje z jiných měst podařilo získat.“
Nová parkoviště v obytných zónách? - Drkolnov, Čechovská - budou i v budoucnu zdarma nebo se chystá nějaké zpoplatnění, místa pro rezidenty apod.?
„Nic takového se nechystá a dotační podmínky něco takového ani nepřipouštějí.“
Bude se někdy řešit parkovaní zdarma v okolí Uranu? Jsou tu čtyři panelové domy a bytovky a není kde zdarma zaparkovat.
„Situace v centru je opravdu svízelná, a to jak pro rezidenty, tak pro ty, kteří tam pracují nebo jdou na oběd či na nákupy. Pokud bychom nerezidenty z centra vytlačili, Pražská ulice by zahynula. Modrá zóna na parkovišti pod Uranem je kompromisem. Platit 200 Kč měsíčně je pro rezidenty nepříjemné, ale pro toho, kdo má na nákup a provoz automobilu by to nemělo být likvidační.“
Budou v ulici Legionářů vyhrazena místa pro ty, co tam bydlí tak jak tomu bylo dříve?
„Rezidentům v ulici Legionářů byla dána možnost, aby sami rozhodli o tom, zda chtějí zřídit modrou parkovací zónu, a to po pravé straně této jednosměrné silnice v úseku mezi Aquaparkem a zimním stadionem. Podle mého názoru by se jim značně ulevilo. Mohlo by se jednat o modrou zónu bez parkovacích automatů s možností platit pouze přes internet, tak jak je tomu v Praze.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ




