Pamětní deska na rodném domě Václava Šáry byla odhalena
26. října 2021 (14:09)
foto: MěÚ Příbram
Pamětní desky nám mají připomínat historii, mají připomínat, že s daným domem byl nějakým způsobem spjat osud významné osobnosti. V Příbrami dnes byla odhalena další pamětní deska, která označuje rodný dům akademického sochaře Václava Šáry.
Akademický sochař Václav Šára má v Příbrami pamětní desku. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) a bývalá dlouholetá ředitelka Galerie Františka Drtikola Hana Ročňáková ji dnes odhalili na umělcově rodném domě, informovala mluvčí radnice Eva Švehlová.
Nová pamětní deska na domě na křížení Dlouhé ulice a Václavského náměstí není jediná. Již řadu let tam je i odkaz na bývalého ředitele příbramského archivu Stanislava Poláka.
Sochař, malíř a grafik Václav Šára (1893 až 1951) působil v Příbrami a v Praze. V Příbrami patří mezi jeho nejznámější práce sousoší Dílu Aloise Jiráska v Jiráskových sadech, reliéf připomínající dvě návštěvy prezidenta T. G. Masaryka na budově březohorské školy či Pomník padlým synům Březových Hor. Autorsky se podílel také na pomníku padlým v 1. světové válce v Arnoštových sadech, který byl v roce 2010 prohlášen kulturní památkou.
Sochař, malíř a grafik Václav Šára (1893 až 1951) působil v Příbrami a v Praze. V Příbrami patří mezi jeho nejznámější práce sousoší Dílu Aloise Jiráska v Jiráskových sadech, reliéf připomínající dvě návštěvy prezidenta T. G. Masaryka na budově březohorské školy či Pomník padlým synům Březových Hor. Autorsky se podílel také na pomníku padlým v 1. světové válce v Arnoštových sadech, který byl v roce 2010 prohlášen kulturní památkou.
foto: MěÚ Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/MěÚ Příbram
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstoupí do 57. ročníku ve znamení Anglie
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se v roce 2026 uskuteční už po …
Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně
Je tady měsíc, který každoročně prověřuje pevnou vůli tisíců lidí. Do dalšího ročníku …
V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu
Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká …
Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na …
Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici
Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil …
Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM …
Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky
Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 …
Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché?
Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do …
Nepřehlédněte
Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami
MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze …
ROZHOVOR
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku
Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …




