7. 7. svátek má Bohuslava




Památný Dub sv. Václava zažil dobu Svaté říše římské

3. srpna 2023   (15:34)
Památný Dub sv. Václava zažil dobu Svaté říše římské
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Jeden z nejstarších stromů v České republice roste na Svaté Hoře nad městem Příbram. Věk dubu je odhadován na 400 let. Je potomkem pradávného dubu, který zde rostl od 13. století do roku 1643, kdy jej spálil blesk. Na kmeni stromu býval dlouhá léta zavěšen obraz svatého Václava, který dal svatohorskému dubu jeho nynější jméno.


Znáte období, kdy byl z Holandska do Anglie dovezen první čaj a kdy Svaté říši římské národa německého vládl Ferdinand III.? Dub svatého Václava na Svaté Hoře je potomkem dubu, který zde rostl až do roku 1643, kdy ho spálil zásah blesku. Po jeho zničení byl pečlivě vybrán nástupce, pod jehož košatými větvemi se dodnes poutníci procházejí při cestě na Svatou Horu. V roce 2004 byl Dub sv. Václava vyhlášen památným stromem dle zákona č. 114/1992 Sb. Konkrétně jde o dub letní, který měl v době posledního měření v roce 2006 výšku 18 m a jeho kmen měřený 130 cm nad zemí dosáhl úctyhodného obvodu 582 cm. Vykotlaný kmen byl v roce 1987 zpevněn kovovými obručemi. Jeho mohutné větve poskytují v létě chladivý stín a na podzim si dlouho drží barevné listí a je vidět už z dálky.

Pověst o prastarém dubu
Za dávných časů si rytíř Malovec vyjel se svou družinou na lov do hlubokých lesů. Tu přepaden byl tlupou lupičů, kteří rozptýlili jeho sluhy a jali se pronásledovat jej samého. Vida, že přesile neodolá, rytíř prchal, leč marně. I seskočil z koně, skryl se v hustých větvích dubu a prosil vroucně Matku Boží za ochranu. Slíbil, bude-li zachráněn, že vystaví na tom vrchu kapli k její poctě. Modlitba jeho došla k vyslyšení. Lupiči jako slepí chodili kolem něho, že rukou se ho mohli dotknouti, a přece jej nenašli. Rytíř byl zachráněn a splnil skutečně svůj slib, vystavěv tu kapličku ku cti Panny Marie. V ní na věčnou paměť nechal i dub vyobrazit. Od té doby se místo nazývá Svatá Hora.
Pověst o prastarém dubu
Za dávných časů si …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Svatý Václav
Tento světec je již tisíc let považován za ochránce českého státu. Proslul svou zbožností, ale i respektem k manuální práci, odporem proti otrokářství a popravám. Za svého života Václav pečoval o chudinu, nemocné a sirotky, poskytoval pohostinství pocestným a cizincům. Netrpěl, aby se komukoliv stala křivda. Byl osobně statečný a byl i výborným jezdcem na koni.
Svatý Václav
Tento světec je již tisíc let …
foto: MěÚ Příbram/Dub sv. Václava před více než sto lety
Historie šeptaná listovím

1608
Vyklíčil z žaludu a rozložil na slunci své první lístky.
1632
Žebrák Jan nabyl zraku a na zázračnou Svatou Horu začínají putovat procesí poutníků.
1643
Blesk spálil prastarý Svatohorský dub. Jeho nástupcem byl vybrán, posvěcen a slavnostně tak předán do péče dalším generacím Dub svatého Václava.
1658
Začíná stavba poutního místa na Svaté Hoře. Bohuslav Balbín sbírá hálky duběnek, aby měl inkoust na psaní knihy „Diva Montis Sancti…“, ve které se o Dubu nezapomněl zmínit.
1835
Zbožná ruka zavěsila na Dub obraz sv. Václava. „Nedej zahynout nám ni budoucím.“
1922
Dub ztratil mohutnou větev, která odříznuta, protože do pole stínila.
1930
Výška 25 m, obvod 4,9 m, dolní větve přes 10 m dlouhé.
1987
Vykotlaný kmen obepnut kovovými obručemi a zkrácena odlamující se odkloněná větev.
2004
Dub vyhlášen památným stromem dle zákona č. 114/1992 Sb.

V Příbrami najdeme i další památné stromy. Jde o lípy stojící u kostela sv. Prokopa na Březových Horách. Jejich stáří se odhaduje na 200 let. Dosahují výšky 18,5 až 20 m a obvod kmene měřený ve výšce 130 cm mají 270 a 295 cm. Kromě těchto velikánů najdeme na Příbramsku více než třicet památných stromů. Nejčastěji jsou zastoupeny lípy a duby, ale také buk, smrk, jasan, vrba, jírovec a jedna hrušeň u obce Vrančice. Když si člověk sáhne na kmen těchto prastarých a důstojných stromů, přijde mu na mysl, kolik toho asi zažily a jakých událostí byly svědky.
V Příbrami najdeme i další památné stromy. Jde …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou … ZAJÍMAVOSTI Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných … ZAJÍMAVOSTI Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C Po chladnějším a deštivějším začátku týdne čeká Českou republiku výrazná změna počasí. … POČASÍ
Armáda získá v Jincích nový bytový komplex. Za 274 milionů korun nabídne zázemí pro desítky vojáků Armáda získá v Jincích nový bytový komplex. Za 274 milionů korun nabídne zázemí pro desítky vojáků Ministerstvo obrany pořizuje v Jincích moderní bytový komplex se 76 bytovými … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz