28. 6. svátek má Lubomír

Památníku Karla Čapka přibylo návštěvníků, letos připomene výročí Krakatitu

15. ledna 2024   (19:08)
Památníku Karla Čapka přibylo návštěvníků, letos připomene výročí Krakatitu
foto: Památník Karla Čapka/PR

Celý areál včetně volně přístupné zahrady loni přivítal více než 20.000 lidí. Návštěvnost památníku tak dál roste, už předloni se dostala na úroveň před pandemií covidu-19.


Muzejní expozici v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku si loni prohlédlo přes 11.500 návštěvníků, meziročně o pětinu více. Celý areál včetně volně přístupné zahrady přivítal více než 20.000 lidí. Návštěvnost památníku tak dál roste, už předloni se dostala na úroveň před pandemií covidu-19. V letošním roce památník novými výstavními projekty připomene mimo jiné 100. výročí románu Krakatit, uvedl na dotaz ředitel Zdeněk Vacek.

K větší návštěvnosti podle něj přispívá atraktivita prostředí i rostoucí povědomí veřejnosti o geniu loci Čapkovy Strže i pestrosti nabízeného "kulturního menu". "Zaznamenali jsme příznivé ohlasy například na výstavní projekty z produkce památníku, jako byla putovní výstava Zlatý kluk citlivý o Čapkovu lékaři Leopoldu Firtovi, která byla následně prezentována v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Dále pak naše výstava To zvláštní místo i další akce související s 60. výročím zpřístupnění objektu veřejnosti," dodal Vacek.
Rodiny s dětmi odcházely s papírovými hračkami a edukačními materiály k 90. výročí Dášeňky. Nejnavštěvovanějším z jednodenních kulturních akcí, pořádaných v komorním prostředí Čapkovy pergoly, byl zářijový koncert Swing Session, spojený s vernisáží To zvláštní místo. Tato akce přilákala 105 platících diváků.
Letos památník výstavou pořádanou od dubna do září připomene 100. výročí Krakatitu a v létě i 100 let od chvíle, kdy se Čapek vydal na cestu přes kanál La Manche, z níž vznikl půvabný cestopis Anglické listy. Návštěvníci se mohou těšit i na koncerty a divadelní projekty v rámci festivalu Středočeské kulturní léto a na vzdělávací akce.

Do nové sezony, která začne počátkem dubna, památník vstoupí s novou bezplatnou aplikací pro mobilní telefony. V češtině i angličtině provede zahradou i nejbližším okolím Strže. Návštěvníci se v českém i anglickém jazyce dozvědí řadu zajímavostí, zaujmout by je mohlo zejména hledání míst a úhlů pohledu, odkud byly ve 30. letech pořízeny fotografie dokumentující stav Strže v době Čapkova pobytu.
"Prolnutí historických snímků s dnešní podobou domu i zahrady je zábavné i poučné, aplikace navíc z takto nasbíraných snímků vytvoří upomínkovou koláž, kterou mohou návštěvníci snadno sdílet svým přátelům, aby i oni přijeli na Strž. Na své si v mobilní aplikaci kromě dospělých přijdou také děti, otevře jim bránu do světa pohádkových postav z díla bratří Čapků," dodal Vacek.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a … NEPŘEHLÉDNĚTE Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech … AKTUÁLNĚ Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. … NEPŘEHLÉDNĚTE Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají … ANKETA Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu … AKTUÁLNĚ Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu. Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk … ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz