Památníku Karla Čapka přibylo návštěvníků, letos otevře výstavu o lékaři Firtovi
18. ledna 2023 (14:12)
Památník Karla Čapka ve Staré Huti si loni prohlédlo přes 9500 lidí, meziročně o 2100 více. Návštěvnost se tak vrátila na úroveň před pandemií covidu-19. Letošní sezonu památník zahájí 1. dubna výstavou o Leopoldu Firtovi (1894 až 1968), který byl Čapkovým lékařem a později šéflékařem československých vojáků u Tobruku, uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek.
Upozornil na to, že Firt byl po válce také generálem zdravotnictva a šéfem Ústřední vojenské nemocnice a jeho bratr Julius Firt (1897 až 1979) vedl koncern Lidových novin a za války působil při londýnské exilové vládě. Poté byl demokratickým poslancem a po roce 1948 v exilu spolupracoval s Ferdinandem Peroutkou, mimo jiné vedl mnichovskou redakci Rádia Svobodná Evropa. "Díky vstřícnosti rodiny Firtovy budeme mít na Strži unikátní předměty a dokumenty po Leopoldu Firtovi," dodal Vacek.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Exponáty pro novou výstavu Olovo vznikly na míru pro příbramskou galerii
•Vojtěch Poláček: Na hlavní turistickou sezónu připravujeme výstavu Antonín Dvořák Superstar
•Písecké muzeum otevřelo výstavu Dálnicí do pravěku o nálezech ze stavby D4
Další články
Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem
Než se v září znovu otevře opona na domovské scéně Divadla A. Dvořáka Příbram, čeká …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení
V úterý přes náš region přešlo několik bouřek. Ta první, nejvýraznější přinesla …
POČASÍ
Řidič při policejní akci nadýchal půl promile. Policie rozdávala nealko piva
Policisté společně s pracovníkem BESIP uspořádali v úterý 14. července v Bohutíně …
DOPRAVA
Na náměstí 17. listopadu je nové mlžítko. Město reagovalo na přání občanů, část veřejnosti má ale obavy
Na náměstí 17. listopadu je nově zprovozněné mlžítko, které má v horkých dnech pomáhat …
AKTUÁLNĚ
Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat
Dopravní nehoda zemědělské soupravy komplikovala v úterý odpoledne provoz na místní …
AKTUALIZOVÁNO
Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady
Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 …
AKTUÁLNĚ
Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce
Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic měla v létě každou celou hodinu spouštět …
AKTUÁLNĚ
Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo
Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili zhruba 81 procent ploch s ozimým …
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr
Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které v úterý 14. července zasáhnou …
AKTUALIZOVÁNO
Orlická přehrada: hladina klesá, lodní výtah stojí
Orlická přehrada se dostala výrazně pod dlouhodobý normál. Hladina je aktuálně osm …
FOTOGALERIE





