Památník Vojna vystaví ženské akty
26. března 2024 (06:16)
foto: Hornické muzeum Příbram, k výstavě Ondřej Dvořák: Akt ženy (formátově upraveno)
„Část fotografií vznikla v kurzech Kateřiny Janišové v bývalé telefonní ústředně na Žižkově, kde jsou pro focení úžasné prostory. Další jsem fotil mezi vysloužilými vagóny a lokomotivami ve Výtopně Zdice,“ říká autor výstavy Ondřej Dvořák. Otevřena bude od 2. dubna do 1. září.
V Památníku Vojna Lešetice se od 2. dubna objeví výstava na téma, s nímž se návštěvníci v prostředí bývalého komunistického lágru běžně nesetkávají. „Ženské akty asi nejsou obvyklým námětem v rámci příbramského Hornického muzea. Ale věřím, že návštěvníci nebudou zklamáni a výstavu si užijí. Snímky, které jsem připravil, jsou velice jemné a snad vhodně doplní další expozice muzea,“ říká autor fotografií Ondřej Dvořák, jehož výstava Akt ženy bude v pobočce Hornického muzea otevřena do 1. září.
Celou kolekci Ondřej Dvořák postupně nafotil se čtyřmi modelkami na poněkud „nehostinných“ místech. „Část vznikla v kurzech Kateřiny Janišové v bývalé telefonní ústředně na Žižkově, kde jsou pro focení úžasné prostory. Další jsem fotil mezi vysloužilými vagóny a lokomotivami ve Výtopně Zdice, kde modelka trochu trpěla, protože je tam vše od šmíru nebo zrezlé, a z focení odjížděla docela špinavá,“ přibližuje fotograf kulisy snímků. Vznikly také v dnes již zbořených kasárnách nedaleko Českých Budějovic, ve vybydlených prostorách zaplněných graffiti.
Výstava v Hornickém muzeu je pro Ondřeje Dvořáka první, připravil ji v říjnu loňského roku. „Mohla se uskutečnit díky řediteli Hornického muzea panu Josefu Velflovi, který mi dal příležitost s vystavováním začít,“ vysvětluje autor, který v muzeu absolvoval civilní vojenskou službu a těší ho, že se sem po více než dvaceti letech vrací. Nyní připravuje další výstavy. V květnu příštího roku se představí ve Dvoře Všerad ve Všeradicích na Berounsku, další na rok 2026 chystá pro Galerii Portyč v Písku. „Je toho spousta, co se musím s ohledem na první výstavní zkušenosti ještě naučit, takže fotím a fotím a fotím,“ podotýká Ondřej Dvořák.
Iniciátorem jeho cesty k fotografii byl děda. „Fotil celý život a měl neoblomnou snahu to naučit i mě. K fotografování aktu mě překvapivě přivedla moje žena. Tak dlouho jsem o tom doma mluvil, až jí došla trpělivost a ke čtyřicátým narozeninám mi věnovala focení dvou modelek za vedení zkušeného fotografa. No a líbilo se mi to,“ dodává umělec.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Proslulé figurky ze slámy zdobí Čenkov na Příbramsku
•Středočeská divadla dostanou v následujících šesti letech dohromady 33 mil.Kč
•Nová ředitelka Galerie Františka Drtikola chce obměnit stálou expozici
Další články
FOTO/ Proč je podzim barevný?
První letošní sníh už jsme zažili, ale příroda se ještě úplně nevzdala barev. Na …
POZNÁVÁME BRDY
Sochařská dílna v galerii: Objevte skryté tvary v kameni
Výtvarná dílna pro děti i dospělé se uskuteční 15. listopadu od 15:00 v Galerii …
Světový den obětí silničních dopravních nehod
Každý rok zemřou na silnicích po celém světě více než dva miliony lidí. Za každým …
Zubní pohotovost v příbramské nemocnici je o víkendu uzavřena
Oblastní nemocnice Příbram informuje o tom, že z provozních důvodů bude zubní …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: nejvíce zaplatíte u čerpací stanice značky OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,50 Kč do 34,90 …
Tipy na víkend: Víkendové trhy v Příbrami nabídnou lokální potraviny i exotické kousky
Tento víkend se můžete těšit na tradiční Farmářské trhy, do Příbrami zavítají ale i …
V Mokrovratech se stala tragická nehoda
Ráno v pátek 14. listopadu se stala tragická nehoda v Mokrovratech. Řidička tam …
Dolejší Padrťský rybník v Brdech se už po výlovu napouští
V samotném srdci Chráněné krajinné oblasti Brdy se ve středu 12. listopadu uskutečnil …
FOTOGALERIE
Svatohorští vzpomínají na zemřelého kardinála Dominika Duku
V souvislosti s pohřbem zemřelého kardinála a bývalého pražského arcibiskupa Dominika …
Žloutenka opět na vzestupu: Příbramská nemocnice hlásí několik případů
Od začátku školního roku se v regionu znovu objevily případy virové žloutenky. Lékaři …




