Památník Vojna připomene události 17. listopadu
14. listopadu 2024 (12:00)
foto: Hornické muzeum Příbram
Součástí programu ke Dni boje za svobodu a demokracii budou komentované prohlídky, pietní akt, výstava a divadelní festival.
Hornické muzeum Příbram se každoročně připojuje ke Dni boje za svobodu a demokracii. Také v letošním roce nabídne v Památníku Vojna Lešetice program zaměřený na historii a kulturu.
V neděli 17. listopadu budou od 9.00 do 16.00 v areálu bývalého pracovního tábora probíhat komentované prohlídky. Tematická výstava s názvem 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku otevírá pohled do méně známé kapitoly českých moderních dějin. „Přiblíží likvidaci Vysoké školy báňské 17. listopadu 1939 nacistickými okupanty a odvlečení šestnácti jejích studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Druhá část výstavy pojednává o událostech po 17. listopadu 1989 v Příbrami,“ přibližuje expozici Stanislava Moravcová z Hornického muzea Příbram.
Ve 13.00 se uskuteční pietní akt za účasti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, politiků a zástupců měst a obcí. Kromě ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla vystoupí také pamětnice událostí z let 1939, 1948 i 1989 a spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová, která byla po únoru 1948 vězněna za svou činnost v protikomunistickém odboji.
Poosmé na Vojnu zavítá Festival Divadla Dagmar, které patří k jedněm z nejvíce oceňovaných souborů na přehlídkách experimentálních divadel. Divadelní sérii zahájí v sobotu 16. listopadu v 16.30 inscenace Brémští muzikanti na motivy pohádky bratří Grimmů, po níž následuje dětská dílna s výrobou hudebních nástrojů z vysloužilých věcí (program je vhodný pro děti od 6 let). Od 19.00 diváky zavede do Ameriky 60. let scénická kompozice Skleněný zámek podle autobiografického románu Jeannette Wallsové.
V neděli 17. listopadu festival pokračuje večerní produkcí. Scénické čtení z knihy První tanec v Karlových Varech britského fyzika a profesora dějin fotografie Heinze Kurta Henische pod názvem Prostory II Nejdek začíná v 19.00. Závěr festivalu přinese ve 20.30 hudebně scénické představení K24 složené z tvorby českých básníků Karla Hlaváčka, Jiřího Haussmanna, Jiřího Wolkera, Josefa Kocourka a Václava Hraběte. Vstupné na Festival Divadla Dagmar je dobrovolné, místa je nutné rezervovat na e-mailu bilekt@centrum.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů
Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny
Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně …
AKTUÁLNĚ
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby
Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. …
AKTUÁLNĚ
ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se …
DOPRAVA
Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma
Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho …
SPORT
Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali
Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě …
AKTUÁLNĚ




